Jak wyselekcjonować projekt budynku rozsądnie?

W natłoku parunastu tysięcy dostępnych na krajowym rynku projektów typowych, ciężko jest zadecydować o najlepszym rozwiązaniu architektonicznym gwarantującym zarazem interesujący wygląd, funkcjonalność i dodatkowo jeszcze energooszczędność, która na szczęście staje się nieuchronnym kierunkiem przyszłości budownictwa.

Dla większej części inwestorów decydujących się na postawienie domku, podstawą jest ograniczanie kosztów. Każdy w obecnych czasach stara się wybudować solidny budynek przy jak najmniejszych sumptach. Jest to rzecz normalna a także zrozumiała. Niestety, projektując budowę zapominamy o tym na początku , czyli przy wyborze gotowego projektu, czy też przy realizacji planu indywidualnego. Zachwycają nas ładne wizualizacje domów, jakie pod względem sumptów inwestycji nie są najtańsze w realizacji. Często się wtenczas zdarza, że wybieramy projekt, który nas zachwycił, a dopiero przy rzeczywistej wycenie jego realizacji dostajemy bólu głowy i próbujemy wszystkich rozwiązań na obniżkę kosztów. I zwykle kończy się to i tak metamorfozami adaptacyjnymi wybranego przez nas planu. Prezentujemy Państwu kilku porad, które pozwolą nam wybrać projekty domów energooszczędnych.http://creoconcept.pl/pl/kontakt/ (http://creoconcept.pl/pl/kontakt/)

Przekroje domów

Autor: Wawel Service
Źródło: Wawel Service

Przy wyborze projektu ważniejszy będzie jego układ funkcjonalny wewnątrz niż widok zewnętrzny. Elewację zewnętrzną zawżdy możesz sobie urozmaicić bardzo prostymi i niekosztownymi rozwiązaniami. Nadto, dopiero na końcu można ją dostosować do otoczenia. Konfigurację jak też wymiary pomieszczeń wewnętrznych przekształcić jest o wiele trudniej oraz łączy się to z niepożądanymi zmianami konstrukcyjnymi. Kontur budynku winien być kompaktowy i o jak najbardziej regularnych obrysach, dla przykładu kwadrat lub prostokąt. Nieregularny kontur budynku przekłada się na nierównomierne wykorzystanie krążącego w domu ciepła, które w przeciwieństwie do kompaktowego kształtu obiektu krąży po zakątkach i zakamarkach domku o nieregularnych kształtach.

Aby wybrać projekt w pełni funkcjonalny, pamiętajmy o również o tym, ażeby wyselekcjonować projekt domu o powierzchni wystarczającej faktycznym naszym potrzebom. Nie zbyt duży, ale także nie za mały.

Jeśli masz ochotę pogłębić swą wiedzę na przedstawiany temat, to przejrzyj nowy materiał, który zapewne będzie dla Ciebie niezwykle ciekawy.

Wyselekcjonujmy więc taki budynek, w którym jest jak najwięcej przestrzeni mieszkalnej, a jak najmniej korytarzy. Unikamy wówczas poczucia ciasnoty i mamy poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Jeżeli jest taka potrzeba, mogą być to projekty domów z garażem dwustanowiskowym.