Do czego można stosować różnorodne płyty do szalunku?

Oszańcowanie to konstrukcja montowana na jakiś czas w czasie wylewania cementu np. pod wsporniki, która stwarza formę dla niestężałego betonu i jest usuwana dopiero po jego zastygnięciu. Ze względu na to, że właściwość szalunku jest na budowach tak ogromna, płyty szalunkowe tym samym muszą być stosownie wybrane, aby robota stała się milsza i mniej niekomfortowa. Odpowiednie dopasowanie płyt na szulunek to warunek powodzenia budowy.

Płyta szalunkowa
Dzisiejszą tendencją bywa wykorzystywanie płyt o idealnie gładkiej powierzchni po to, żeby mieszanina cementowa nie przylepiała się do szalunku, a w rezultacie, żeby wytworzona cementowa struktura tworzyła perfekcyjnie równą strukturę. Wcześniej stosowano w tym celu odpowiednie oleje albo środki chemiczne, którymi zabezpieczano płyty (sprawdź dalej płyty modelarskie) szalunkowe, żeby ograniczyć ich przylepność. Miało to także na celu ochraniać oszalowanie przed wilgocią – sprawdź tą firmę.

Właściwości antyprzyczepne szalunku są niemożliwie istotne, ponieważ niepodatność na wilgoć przeradza się na uniknięcie deformacji, tzw. stabilność geometryczną. Żeby udoskonalić właściwości szalunku najchętniej wykorzystuje się tzw. płyty MFP (wiórowe) lub wielowarstwowe płyty szalunkowe, które można kupić już w ofercie wielu marketów.

Oba te rodzaje płyt mają synonimiczne cechy – dają maksymalnie dużą trwałość (nie deformują się pod uciskiem lejącej się substancji betonowej) i małą wchłanialność oraz łatwość czyszczenia, co daje możliwość kilkukrotne zastosowanie tych samych płyt. To wszystko jest bardzo ważne podczas wypełniania konstrukcji betonowych, bo wpływa na wartość przedsięwzięcia, jakość zrobienia i prędkość zakończenia.

Płyty szalunkowe tego rodzaju zapewniają równe wykończenie cementu, brak wypaczeń, najdoskonalszą jakość struktury, wysoką twardość i bardzo dobrą obciążalność. Zewnętrzne powłowki płyt tego rodzaju są dodatkowo powlekane powłoką kleju akrylowego lub odporną chemiczną żywicą, żeby zapewnić najlepszą jakość szalunku, a właśnie o to się rozchodzi niejednemu inwestorowi decydującemu się na płyty szpłyty (aktualności na stronie: http://www.prymat.net/)we.