Czym napompować oponę: powietrzem czy może azotem? Przeczytaj więcej w tym temacie z tego artykułu.

Jeszcze nie tak dawno sprawa pompowania opon była jednoznaczna. Nikt nawet się nie zastanawiał, czy opony można wypełnić innym związkiem chemicznym niż powietrze. Jednak od paru lat, coraz to nagminniej możesz spotkać się z pompowaniem opon azotem.

zyski

Autor: Andrew Fysh
Źródło: http://www.flickr.com
schody drewniane

Autor: Philipp Abel
Źródło: http://www.flickr.com
grill

Źródło: grow-mat.pl
Od kilku lat jest to temat kontrowersyjny, często podważający zasadność wypełniania tymże elementem ogumienia w zwyczajnych autach osobowych.

Jeżeli zafascynował Cię opisywany wątek, to odsyłam do strony www – tam znajdziesz interesujące informacje, które są dokładnym opisem tego zagadnienia.

Kierowcy frapują się, czy to nie jest następny wynalazek tylko po to, ażeby zedrzeć z nabywcy pieniądze. Wszak dotąd używano wyłącznie zwykłego powietrza i nikomu to nie szkodziło koniecznie zobacz tutaj. Otóż okazuje się, że ten zabieg ma wiele korzystnych dla ogumienia zalet.

Jeśli czytasz ten wpis, to oznacza, że opisywany temat niezwykle Cię zainteresował. Jeśli tak rzeczywiście jest, to kliknij tu i przejrzyj przydatne teksty.

Zwyczajne powietrze, jakim pompujemy koła wchodzi z oponą w reakcję, co wywołuje jej szybsze starzenie. Używając standardowego kompresora, bez trudności można wpompować do środka gumy resztek oleju, wilgoć czy inne zanieczyszczenia. Oddziałują one także na żywotność opony. Drugą zaletą jest to, że opony napompowane azotem podtrzymują właściwe ciśnienie do 3 razy dłużej aniżeli te ze zwyczajnym powietrzem. Nie trzeba chyba przypominać, że stosowne ciśnienie w oponie powiększa jej żywotność oraz zmniejsza zużycie benzyny. Opisywana nowość ma jednakże duże wady. Tą największą jest cena. Serwisy automobilowe za takową usługę życzą sobie około 20 zł, a jak każdy wie, pompowanie powietrzem nic nas nie kosztuje. Wypełnianie opon to wyjście, które podwyższy mobilność Twojego pojazdu. Przestój sprawiony stratą ciśnienia to dawne czasy pełna oferta tutaj. Opona napełniona elastomerem zachowuje wszystkie parametry a także właściwości opony pneumatycznej, dlatego że dwu składnik ustawiany jest w takich samych stosunkach jak rekomendowane ciśnienie w oponie.

Ogumienie asygnowane do napełnienia pracuje nie tylko na śmietniskach a także w recyklingu, lecz często w rolnictwie jak też przy pracach powiązanych z utrzymaniem miejskich terenów np. utrzymują nawierzchnie parkowe (wykaszanie trawników).