Możliwości krojenia stali

W warsztatach produkcyjnych następuje mnóstwo procedur prowadzących do uzyskania gotowego artykułu.

W zakładach produkujących elementy do samolotów, pojazdów jednym z surowców jest stal nierdzewna BTH. Dzięki temu, że jest odporna na rdzę stosowana jest także w sektorze spożywczym w sprzętach, które wchodzą w bezpośredni kontakt z żywnością, w sektorze chemicznym używa się inconel do kontaktu z kwasami.

Kolejna strona, która posiada wiadomości na poniższy temat da Ci możliwość, by poszerzyć wiedzę. To istotne, więc idź tutaj (http://www.stanmal.pl/) i dowiedz się sporo szczegółów.

Nie licząc wytrzymałości na rdzę stal charakteryzuje się srebrzystą barwą i blaskiem. Swoje cechy nabywa dzięki domieszkom różnych metali. Chrom uodparnia stal nierdzewną na oddziaływanie wysokich temperatur, a nikiel na kwasowe otoczenie i polepsza ciągliwość, ma pożądane cechy upraszczające przebieg spajania.

blacha ryflowana wysokiej jakości

Autor: Mark Gaw
Źródło: http://www.flickr.com

Molibden zapewnia odporność na oddziaływanie małych temperatur. Do krojenia tworzyw w zakładach stosowanych jest kilka metod, jedną z nich jest cięcie wodą. Polega na cięciu półproduktów przy pomocy niezwykle silnego strumienia wody pod gigantycznym ciśnieniem. Można kroić czystą wodą względnie z dodatkiem ścierniwa. Pierwszy przykład używany jest do krojenia materiałów delikatnych np. kauczuku, pianki, tworzyw sztucznych. Druga metoda stosowana jest do cięcia metalu, aluminium, glazury dla doskonalszego rezultatu krojenia do wody dodaje się specjalną część składową np. piasek. Technika ta stosowana jest w gruncie rzeczy w każdej branży przemysłu np.: samochodowym, szklarskim, drzewnym.

Atuty wynikające ze stosowania tej metody to wysoka precyzja, możliwość krojenia sztywnych surowców, nie ma potrzeby używania specjalnej obróbki wykończeniowej, szybki okres wykonania zamówienia.
Innym rozwiązaniem cięcia surowców jest wycinanie (zobacz cięcie woda) laserowe. Polega na tym, że wiązka laserowa kierowana jest przez komputer na obrabiany materiał. Wykorzystanie komputera pozwala na skrupulatne ułożenie za sprawą tego możemy wycinać, nawet najbardziej skomplikowane fragmenty. Na precyzję wpływa zjawisko, że w miejsce noża stosuje się wiązkę generatora promieniowania, która odwrotnie do ostrza nie brudzi się i wszelkie kolejne cięcie jest tak samo dokładne i brzeg krojonego surowca równa. Cięcie laserowe ma ogromne atuty: niewielki hałas, duża dokładność, szybkość cięcia, zupełna komputeryzacja, oszczędność materiału.