Gdzie można stosować promienniki podczerwieni?

Promienniki ciepła natychmiastowo grzeją pomieszczenia przy pomocy promieniowania podczerwonego. Ich ciepło jest naturalne, co znaczy, że grzeją wnętrza w taki sposób, jak dzieje się to w przypadku Słońca. Ich użytkowanie jest bardzo szerokie, dlatego warto dowiedzieć się czym są promienniki podczerwieni i gdzie można ich używać.

Promienniki ciepła dzielimy na promienniki elektryczne i gazowe. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest zasilany dzięki energii elektrycznej, drugi natomiast rozpoczyna działanie po podłączeniu do niego gazu. Takie ogrzewanie często widziane jest w kioskach i innych niewielkich budynkach, które nie mają możliwości podłączenia prądu. Podłączana jest wtedy do nich butla gazowa. Opisane promienniki ciepła są także montowane to ogrzewania pomieszczeń o dużych wymiarach, muszą posiadać jednak wówczas większą moc i być odpowiednio rozstawione. Jeżeli zaś chodzi o promienniki elektryczne, do ich działania niezbędny jest prąd. Fragmenty służące do grzania są ceramiczne lub halogenowe. Co jest niezwykle istotne, nagrzewają się one natychmiast po włączeniu i zbędny jest czas oczekiwania na rozpoczęcie wydzielania ciepła. Temperatury jakie osiągają promienniki podczerwieni są bardzo wysokie, a grzanie ma miejsce przede wszystkim dzięki promieniowaniu. Promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, ale wszelkie przedmioty będące w ich zasięgu. Chociaż jest to natychmiastowy proces i zapewnia naprawdę przyjemne ciepło należy zwracać dużą uwagę na położenie przedmiotów w okolicach, gdyż promienniki elektryczne mogą zapalić przedmiot, który leży zbyt blisko. Z tego powodu takie grzejniki powinno się najbardziej komfortowo stosować w pomieszczeniach, w których nie przebywamy (np. w łazienkach). Zdecydowanie trzeba przypomnieć, że promienniki podczerwieni ogrzewają jak słońce, dlatego sprzęty, które są poza zasięgiem promieniowania, pozostaną chłodne. O szczegółach zasady działania można przeczytać np. w tym artykule.

Promienniki ciepła są doskonałym rozwiązaniem do grzania dużych powierzchni, takich jak hale czy budynki sakralne. Ich ogromną zaletą jest to, że zaczynają działać chwilę po włączeniu i momentalnie wydzielają ciepło. Warto jednak zapamiętać, że ciepło jest naturalne, dlatego montowanie promienników na stałe w mieszkaniu może stać się dla nas niekomfortowe. Jeśli jednak posiadamy spore pomieszczenia do ogrzania jest to dobra inwestycja.

Posted in Bez kategorii