Jakie drewniane okna wziąć do własnego domu

Zanim nadejdzie sroga zima należy spojrzeć na okna w swoim mieszkaniu czy domu. Często oczekują one podreperowania albo całej wymiany. Trzeba to uczynić przed tą porą roku, by ujemna temperatura nie przyszła do naszych domów przez szpary wypaczonych okien.

Obecnie dostępna jest bogata oferta, jeśli chodzi o okna. Najczęściej wylicza się dwa typy: to okna PCV (rekomendujemy przejrzeć -> odpad pcv) jak również okna drewniane (okna i drzwi). Oba modele mają swoje minusy ale też atuty. Okna recykling pcv miały już lata swojej sławy, aktualnie przyszła kolej na te drugie. Okna drewniane zrobiły się dziś bardzo pożądane, montuje się je zarówno w domach oraz mieszkaniach. Wszędzie spisują się doskonale. Nie są to już modele okien które pamiętamy sprzed lat – tamtym daleko było do ideału, dzisiaj nowoczesna technologia tworzenia jak również świetna konstrukcja zapewnia należytą jakość opisywanego wyrobu.
Okna drewniane są bardziej sztywne od okien z ramą PCV, nie jest też faktem, że gną się na skutek słońca (sprawdzone okna drewniane). Właściwa impregnacja powoduje także, iż nie wypaczają się na skutek wilgoci oraz nie są narażone na wpływ insektów lub wszelkiego typu grzybów. To, iż mają one bardziej sztywną konstrukcję efektywnie odstrasza złodziei, przez nie trudniej jest się wkraść. Następną zaletą jest fakt, iż do lokum w mniejszym stopniu dochodzi zgiełk z ulicy niż w przypadku okien PCV.
Okno w łazience

Autor: OKNOPLAST Sp. z o.o.
Źródło: OKNOPLAST Sp. z o.o.
Drewno do wykonania okien drewnianych, a raczej ich ram, nim trafi do zrobienia przechodzi długi okres przetwarzania, nie może mieć żadnych wad ani ubytków. W Polsce stosuje się zwykle drzewo sosnowe, klejone w trzech warstwach profesjonalnym wodoodpornym klejem. Należy ono do drugiej klasy gatunków drewna.

Najczęściej stosuje się również drewno lite, a te zalicza się do pierwszej klasy gatunku drewna. Na prośbę ramy maluje się bezbarwnym lakierem, wówczas rezultat jeszcze bardziej olśniewa. W oknach drewnianych wyjątkowo dobrze wyglądają rożne ozdoby.