Jak się powinno murować ścianę? Jakie są reguły? O jakich rzeczach koniecznie nie zapomnieć?

Do wybudowania ścian zewnętrznych używać można różnego rodzaju surowce, przykładowo gazobeton, ceramika albo silikat. Jakie znane są najważniejsze reguły murowania, jakie trzeba poznać. W jaki sposób wygląda murowanie ścian krok po kroku?Zaczynamy od pierwszej warstwy – ściany należy stawiać na zaizolowanych fundamentach. Niezależnie od tego, jaką technikę murowania będziemy wykorzystywać, pierwsza warstwa muru musi być położona zaprawie standardowej o grubości dwóch-trzech centymetrów. Jej podstawowe zadanie to zniwelowanie ewentualnych nierówności poziomu fundamentu, przez co możemy mieć idealne wypoziomowanie.

murowanie

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com

W tym czasie musimy się także postarać o wyznaczenie przewidzianych na projekcie kątów narożników. Tego typu murowanie zgodnie z założonym planem da później dobrą konstrukcją – murowanie krok po kroku. By utrzymać identyczny poziom na wszystkich ścianach, najlepiej użyć sznurek murarski, jaki jest rozpięty na gwoździach wbitych w mur. Przed kolejnym etapem murowania musimy poczekać, aż zaprawa zastygnie, żeby nie zniekształciła się pod ciężarem kolejnych części muru. Kolejne warstwy bloków należy ustawić już na mocno utwardzonej zaprawie. Istotne jest wyznaczenie narożników. Stawianie ściany zaczynamy od wyprowadzenia narożników zewnętrznych, potem wystarczy już tylko wyznaczyć otwory. Należy starać się uniknąć docinania bloczków czy pustaków w tych miejscach. Ważna czynność – wiązanie muru. To ma duże znaczenie, gdyż ściany przenoszą obciążenia z dachu jak i stropów.

Zajmujący materiał? Jeśli tak sądzisz, to kliknij tu, w serwisie wyburzenia, który tam miejscu się znajduje, też jest coś wartościowego.

Powinny być ustawiane pionowo, zaś jej elementy wypoziomowane wszędzie, żeby siły działające od góry były rozprowadzane równo. By mur nie rozpadł się, bloczki oraz pustaki muszą być ze sobą związane, co znaczy, iż są ustawione w kolejnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co najmniej 0,4 wysokości elementu.

pustak

Źródło: pixabay.com

Bardzo dobrze muszą być powiązane ze sobą naroża. Także zbrojenie jest konieczne, ponieważ ściany muszą być związane zbrojonymi wieńcami, które są zrobione na wysokości każdego stropu, jak również w ściance kolankowej, na której będzie opierał się dach. Wszystkie najlepsze materiały do murowania należy kupować w specjalistycznych budowlanych punktach, odnaleźć w takich miejscach możemy różne elementy budowlane (Heliodon – budowa domów jednorodzinnych kraków) – zobacz na stronie.