Metale o podwyższonej trwałości

Piszę o tym, z jakiej stali robi się dziś urządzenia (na przykład takie jak tutaj: do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel.

Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, bądź co bądź nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na szybkie streszczenie.
Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie ukazywano ówcześnie największe, niezwykle trwałe i najciekawsze urządzenia i konstrukcje na świecie – od wielkich mostów które są cudami architektury i budownictwa, po wielkie buldożery czy dźwigi przeznaczone do pracy w niebezpiecznych warunkach, na przykład w hutach. Omawiano również ich budowę, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Niedawno przyszła do mnie myśl, żeby pomyśleć dłużej nad sprzętami wykorzystywanymi do produkcji takich sprzętów.

Czekamy na Ciebie! Więc jesteśmy w serwisie (https://www.prymat.net/oferta/wypozyczalnia/) – oto nowe posty pełne intrygujących wątków są już opracowane. Musisz jedynie wejść w link.

Bo przecież blacha z jakiej produkuje się taką wielką ciężarówkę ważącą ponad 500 ton musi być niezwykle wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i zobaczyłem hardox<, czyli bardzo wytrzymałą stal, z której takie pojazdy i urządzenia są produkowane. Ta bardzo trwała blacha trudnościeralna jest prawie 20 razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją wykorzystywać w najcięższych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem więc – fajnie, ale prawdopodobnie waży to jakieś 30 razy więcej niż klasyczny budulec wykorzystywany do konstruowania takich sprzętów. Jednak, okazało się, że nie miałem racji – blachy trudnościeralne mimo swojej niezwyklej wytrzymałości są w zasadzie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. To pomaga tworzyć urządzenia i specjalistyczne elementy o zwiększonej wytrzymałości bez tworzenia planów konstrukcyjnych, przystosowanych do większej wagi materiału. Stad też wywodzi się tak agregaty prądotwórcze duża popularność takich materiałów]blach.

Pozostając na fali przeszukiwania internetu zwróciłem uwagę, że tylko jedna jedyna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja patent na system produkcji takiej blachy, a recepturę trzymają w tajemnicy.