Radzimy jak wybrać najlepsze schody

Marzeniem, jakiego realizacja wymaga dużo czasu, wysiłku, nakładów i odpowiedniego podejścia, jest nabycie domu. Jest mnóstwo osób, które pragną wydostać się z serca miasta, gdzie tłok i liczba samochodów, kłopoty z sąsiadami i generalna ciasnota nie dają żyć tak komfortowo, jak by się marzyło.

Ludzie ci biorą pożyczki albo przeznaczają swoje zaoszczędzone pieniądze na konstrukcję samodzielnego domku jednorodzinnego gdzieś na przedmieściach albo w niezbyt odległej miejscowości. Bywa, że udaje się zdobyć istniejący dom, który dotąd zamieszkiwała inna osoba, a teraz z pewnych względów odsprzedaje go następnym mieszkańcom.

sd.com.pl

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Bądź to budowa, bądź kupno istniejącego budynku potrzebuje to zdystansowanego poglądu. Projekt rodzącego się budynku łatwiej sprawdzać – kluczowa jest wygoda i bezpieczeństwo, rozkład pokojów i systemów mediów oraz ogrzewania. Stojące już budynki także można przebudowywać, ale związane bywa to czasami ze zmianami w konstrukcji, które albo są trudne, albo potrzebują o wiele większych środków finansowych, niż w wypadku zmiany projektu powstającego budynku.

W tematyce bezpieczeństwa warto zerknąć na pozornie trywialne rzeczy: czy mieszkanie jest wyposażone w mocne, zewnętrzne drzwi. W chwili, gdy wejście jest wyżej niż poziom ziemi, czy schody zewnętrzne () są wykonane dobrze, podparte kolumną i wykończone terakotą bądź podobnym materiałem, który zimą nie będzie powodował zagrożenia poślizgnięciem się – stanowi to problem wielu budowli, z czym da się zetknąć się nawet w sercu miasta – wejścia do publicznych instytucji, urzędów czy banków nie są w okresie zimowym bezpieczne, co nie powinno mieć miejsca.

To ważne opracowanie (http://www.akm.net.pl/) dotyczy prezentowanej tutaj tematyki, zatem jeżeli jest ona godna Twojej uwagi, to wejdź na ten odnośnik.

W domku ważne są także okna – czy są ciepłe, szczelne i niepowykrzywiane. Tworząc od nowa dom nie powinno się oszczędzać na oknach, które mają kluczowy wpływ na efektywność systemu grzewczego.

W środku rozsądnie jest pamiętać o rozmieszczeniu pokojów pod kątem użycia: wcześniej dobrze postanowić, gdzie będą sypialnie rodziców, młodszych, być może warsztat. Dość wygodnie jest odpowiednio zagospodarować miejsca, które tworzą schody (zobacz krecone schody drewniane) wewnętrzne (), pod którymi znajduje się zwykle dużo miejsca na szafki czy półki. Oczywiście schody wewnętrzne też muszą być bezpieczne, między innymi dla najmłodszych: odpowiednio strome, wyposażone w poręcz, obite wykładziną, co nie pozwoli nikomu poślizgnąć się i dopuścić do nieszczęścia.