Zamierzasz postawić swój wymarzony dom? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Dom to święte miejsce. W nim odpoczywamy i wracamy do sił. W dawnej symbolice, dom utożsamiany był z rajem. Dom to ochrona i bezpieczeństwo. Jeżeli planujesz zbudować swój własny dom, zobacz, na co musisz zwrócić szczególną uwagę.

Domdom (polecamy projekty domów bez garażu) – Twe miejsce

Człowiek tworzy domy od najdawniejszych czasów. Kiedyś najbardziej powszechnym materiałem, z którego powstawał mieszkania (projekty domów z kosztorysem) było drewno. Obecnie to cegła jest budulcem naszych domów. Jeżeli decydujemy się na dom, musimy być przygotowani na wyczerpującą pracę. Ale owoc naszych działań wynagrodzi nam cały wysiłek. Przecież każdy chce posiadać swój kawałek ziemi, na którym zbuduje swój wyśniony dom, pośród ogrodu, w którym rosną przepiękne kwiaty i dojrzewają latem dorodne warzywa. Ale zanim ta fantastyczna wizja stanie się rzeczywista, zaczynamy od…

Krok pierwszy: wybór działki

Wybór działki na której postawimy nasz idealny dom, to szalenie ważna kwestia.
Pod żadnym pozorem nie kierujmy się niską ceną. Zwróćmy uwagę na usytuowanie działki, jej odległość od infrastruktury, czy choćby sąsiedztwo z innymi działkami. Bezpiecznie jest kupić działkę, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z jakiego powodu? Ponieważ tylko wtedy wiemy, jakie są zamiary zagospodarowania przestrzeni w naszym sąsiedztwie.

dom jednorodzinny

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.

Krok drugi: projekt domu:

W tym przypadku mamy ogromny wybór. To, na jaki projekt się zdecydujemy zależy tylko od naszych potrzeb a także zasobów finansowych. Musimy jednak wiedzieć, iż projekt naszego domu powinien spełniać konkretne normy prawne.

Krok trzeci: pozwolenie na budowę

To etap zdecydowanie najbardziej formalny. W tym czasie musimy skupić swoje siły na skompletowaniu niezbędnej dokumentacji, którą przedłożymy w starostwie powiatowym lub w Urzędzie Miasta. Zazwyczaj urzędy służą nam pomocą i na swoich stronach internetowych zamieszczają stosowne informacje i wzory wniosków.
Jeśli dopełnimy wszelkich niezbędnych formalności, to stosunkowo szybko otrzymamy odpowiedź i pozwolenie na budowę.

Krok czwarty – wykonawca

Jeżeli pragniemy wybrać odpowiedniego wykonawcę, możemy wspomóc się Internetem, wpisując przykładowo firma budowlana Kraków. W kilka sekund przekonamy się, jak duży wybór mamy w tym zakresie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji umówmy się z wykonawcą, sprawdźmy jego referencje.

Krok piąty: realizacja

Gdy roboty budowlane pójdą w ruch, pamiętaj o jednej szalenie ważnej rzeczy: wyborze dachu, który jest jednym z najważniejszych części konstrukcyjnych domu.
W dzisiejszych czasach niezmiernie popularne są projekty domów z dachem kopertowym. Jaka jest geneza tej nazwy? Nazwa odwzorowuje pochylone części dachu, które są ze sobą w zaplanowany sposób połączone. Dach kopertowy został wyprofilowany w taki sposób, by ułatwić odpływ śniegu i deszczu. Jeżeli chcesz dobrze sprawdzić, jak wygląda dach kopertowy możesz wspomóc się Internetem, wpisując przykładowo: projekty domów z dachem kopertowym.
Drugim równie znanym rodzajem dachu jest dach dwuspadowy, określany również dachem dwupołaciowym, szczytowym bądź siodłowym. To, co charakteryzuje ten rodzaj dachu to trójkątne ściany boczne. Jeżeli zaciekawił Cię taki dach i chcesz zapoznać się dokładnie z tym projektem, także możesz skorzystać z Internetu i wpisać projekty domów z dachem dwuspadowym.