Co trzeba wiedzieć o budowaniu domu jednorodzinnego – od czego rozpocząć oraz czym kierować się podczas wyboru projektu

Posiadanie swojego domu jest marzeniem chyba większości osób. Samo kupno działki nie sprawia, iż możemy postawić na niej budynek – niezbędne będą odpowiednie dokumenty. Co należy uczynić, aby uzyskać zezwolenie na budowę?

Kupujemy działkę

Odzież robocza

Autor: Walt Stoneburner
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście pierwszym krokiem do posiadania własnego domu (zobacz bramy przesuwne śląsk) jest zakupienie odpowiedniej działki. Podczas poszukiwań musimy pod uwagę wziąć takie kryteria, jak lokalizacja, wielkość czy sąsiedztwo. Istotne jest także to, na jakim obszarze mieści się ewentualne miejsce na nasze gniazdko. Jeśli okolice wielokrotnie nawiedzają powodzie, trzeba pomyśleć czy nie jest dobrze szukać czegoś innego – przecież budowanie domu to znacząca inwestycja, a szkoda inwestować pieniądze w budynek, który trzeba będzie remontować zaraz po zamieszkaniu w nim. Co więcej wybierając działkę skontrolujmy jakie są warunki zabudowy w tym konkretnym miejscu. W tym celu należy iść do urzędu gminy albo zbadać te wytyczne na witrynie internetowej (jeżeli jest taka możliwość). Tu przeczytasz więcej: link.

Decydujemy się na projekt

Jeśli już jesteśmy właścicielami wymarzonej działki w odpowiedniej lokalizacji i wiemy jaki budynek można na niej postawić, powinniśmy przejrzeć projekty domów jednorodzinnych, jakie urzeczywistniają konkretne wymogi. Można też zamówić taki projekt u projektanta z kompetencjami. Bez względu na to czy zdecydowaliśmy się na gotowy projekt domu czy też na skorzystanie z propozycji specjalisty, który zaaprobuje nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania, musimy także sporządzić plan wykorzystania działki. Powinien on obejmować nie wyłącznie lokalizację samego budynku na działce, lecz również drogi dojazdowe, szambo czy studnię. Powinniśmy też postarać się o tzw. promesy przyłączeniowe. Sprawdź więcej: wybrane projekty domów małych.

Staramy się o pozwolenie na budowę

Zanim rozpoczniemy prace budowlane, musimy zdobyć we właściwym urzędzie specjalne pozwolenie. Do wniosku o wydanie niniejszego dokumentu trzeba będzie dołączyć plan zagospodarowania przestrzeni, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak również poświadczenie prawa własności do działki oraz wspomniane już wyżej promesy odnoszące się do przyłączy mediów.