Dom albo – jego budowa to duża inwestycja, ale warto się na nią zdecydować

Budowa domu wiąże się z bardzo dużymi kosztami – jest to fakt, co do którego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Często, abyśmy mogli sobie na to w ogóle pozwolić, zaciągamy dość wysokie kredyty. Właściwie zazwyczaj nie ma innego wyjścia. Przecież jeślibyśmy chcieli zaoszczędzić na budowę, zapewne moglibyśmy sobie na nią pozwolić dopiero na emeryturze, a to już w większości przypadków rzecz jasna zbyt późno. Stajemy więc przed wyborem – albo stale wynajmowanie mieszkań, albo dzielenie mieszkania z rodzicami, albo kredyt. Jednak kredyt także można przeznaczyć albo na zakupienie gotowego już mieszkania, albo na wybudowanie domu.

Dla wielu osób ten drugi wariant jest o wiele bardziej atrakcyjniejszy. I nie ma się w sumie nad czym zastanawiać. Przecież we własnym domu oczywiście mamy zdecydowanie więcej swobody i prywatności niż w wynajmowanym mieszkaniu w bloku. Własny dom daje nam możliwość dowolnie głośnego słuchania muzyki, spraszania przyjaciół wtedy, kiedy tylko mamy na to ochotę, to również własny ogródek, gdzie możemy zasiać zarazem kwiaty, jak i warzywa.

grzejnik

Autor: Gruznov
Źródło: www.commons.wikimedia.org

Z drugiej strony własny dom to też mnóstwo pracy i spore poświecenie, szczególnie na początku. Przecież budowa – primeproject.pl – oprócz tego, że wymaga od nas dużych nakładów finansowych, wymaga także wiele pracy. Wiąże się ona również z dużym stresem. Przez cały czas jej trwania na ogół zastanawiamy się, czy wystarczy nam funduszy na wszystko, czy uda się dokończyć to przedsięwzięcie. Przecież nawet, gdy postawimy już mury, wylejemy fundamenty, to wciąż nie koniec – wymień stare grzejniki na nowe. Wykończenie także dużo kosztuje. W całym budynku musimy przecież umieścić grzejniki atlantic, a w łazienkach w pobliżu prysznica brodzik prostokątny. Czasem może się okazać, że będzie nam brakować środków akurat na te najbardziej niezbędne elementy, bez których nie będziemy w stanie się obyć. Taka sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Z pewnością nie będzie nam łatwo z niej wybrnąć.

Budowę warto zatem zacząć od przeanalizowania, co w swoim domu konkretnie chcielibyśmy mieć, co będzie nam potrzebne (link do źródła). Później w oparciu o to sporządźmy kosztorys. Doliczając do tej sumy dodatkową kwotę na zaś, zorientujemy się, jakiej wysokości kosztów mniej więcej możemy się spodziewać.