Czym trzeba się kierować przy wyborze pasów mocujących?

Przewożenie ładunków jest czasem niezwykle niebezpieczne zarówno dla niego samego, jak też dla będących w jego otoczeniu osób. Jeżeli nie będzie on odpowiednio zabezpieczony, może upaść z przykładowo ciężarówki oraz zranić będące blisko osoby.

Silnik samochodowy

Autor: James Case
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też podmioty spedycyjne czy transportowe do lepszego przymocowania przedmiotów wykorzystują specjalne pasy.
pasy mocujące

Autor: Reynaers Polska
Źródło: Reynaers Polska
Niektóre osoby myślą, że tego typu pasy mocujące funkcjonują podobnie jak pomocnicza ręka, która trzyma towar w czasie jego przewożenia. Takie pasy najczęściej wyprodukowane są z różnego rodzaju materiałów sztucznych, które różnią się nie jedynie zakresem temperatur, w których można je wykorzystywać, lecz również właściwościami surowców, jakie mogą mieć z nimi bezpośredni kontakt. Chodzi o możliwe oddziaływanie kwasów i ługów.

Jeśli szukasz fascynujących informacji na omawiany temat, poczytaj również (www.transcomp.pl/oferta/ocena-stanu-nawierzchni/) nas, a na pewno znajdziesz ciekawe fakty.

Dla przykładu niebieski odcień etykiety mówi, że dany produkt był wyprodukowany z poliestru (PES) oraz może być wykorzystywany w temperaturach od -40 do 100°C. Nie jest on odporny na działanie ługów, lecz mógłby być stosowany do transportowania kwasów mineralnych. Jeśli pas posiada etykietę w kolorze brązowym, znaczy to, że do jego wytworzenia był użyty polipropylen (PP) i można go wykorzystywać w temperaturach od -40°C do +80°C. Nie jest on zbyt podatny na oddziaływanie ani kwasów, ani ługów. Pas posiadający zieloną etykietę jest wytworzony z poliamidu (PA) oraz może być wykorzystywany w temperaturach od -40°C do +100°C. Ma on odwrotne wykorzystanie niż pas z etykietą w kolorze niebieskim – jest zatem odporny na ługi, lecz na działanie kwasów już nie.

Odpowiedni do swych potrzeb produkt należy więc dobrać osobno.

Zwłaszcza, że mogą mieć one różnego rodzaju zaczepy i oczywiście rozmiary. Przykładowo pomarańczowy pas o szer. 25 cm jest dobry do mocowania ładunków o masie nie przekraczającej 700kg.