Nowatorskie ułatwienia mieszkaniowe. Co musi sprawnie chodzić w domu, ale być ukryte?

Świetnie przemyślane mieszkanie odsłania te elementy, które chce wyeksponować, i zasłania to, co musi być schowane, bo wygląda nieszczególnie albo nie musi albo raczej nie powinno zwracać uwagi. Jest wiele sposobów na ukrycie przeróżnych sprzętów.

Prezentujemy kilka przykładów.

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

W momencie zagospodarowania przestrzeni myśli się o elektryce, rozmieszczeniu światła, kina domowego, głośników albo centrali grzewczej. Kiedy rozpoczyna się wykańczanie mieszkania, planuje się to przede wszystkim w kontekście ukrycia takich rzeczy jak kable czy przetwornik PT100. Przyłącza możemy dość łatwo schować w ścianie albo w listwie przypodłogowej. Jeżeli jest ich sporo i nie ma szans na zupełne ich „zniknięcie”, możemy sczepić je w pęki i chwycić opaskami zaciskowymi.

Jeśli kable od sprzętów są zbyt długie, i przez to wprowadzają chaos, można wymienić je na krótsze. W ostateczności przewody możemy ukryć za dekoracją, zasłoną czy lustrem. Rzeczą, która jest idealnie schowana, lecz bardzo dobrze funkcjonuje, jest system ogrzewania podłogowego i cała instalacja. Nawet centralny włącznik (zobacz nota bene pstryczki) i baza regulowania temperatury może być schowana w nie rzucającym się w oczy miejscu. Sprawdź: zajrzyj do witryny jeżeli już mowa o centralce, można wbudować w ścianę w stosunkowo niewidocznym punkcie mieszkania różne włączniki, dające się zaprogramować urządzenia do regulowania temperatury, na przykład przetwornik PT100 czy termometr.

Dość popularne jest zamykanie wszystkich puszek z prądem i niektórych włączników w specjalnie do tego przeznaczonej szafie – niedużej skrzynce z zatrzaskiem. Skrzynka zlewa się ze ścianą (możemy ją przemalować na dowolny kolor), a przy tym zbiera wszystkie bezpieczniki w jednym miejscu. Jest to wygodne rozwiązanie, bo można niewielkim nakładem pracy wyłączyć całą instalację elektryczną. Przez wzgląd na powszechny dostęp do sieci, praktycznie w każdym domu jest router. Te sprzęty również można sprytnie ukryć, przykładowo – na półeczce w ścianie czy w niszy. W razie konieczności dostęp do nich wciąż jest możliwy, lecz nie rzucają się zbyt mocno w oczy.

Bardzo dobrym sposobem na pożądaną kryjówkę jest również zrobienie schowka w ścianie albo zainstalowanie sejfu, zwłaszcza, kiedy mamy w domu kosztowności lub [wymiana taśmy w rolecie zewnętrznej ] często wyjeżdżamy.