Atrakcyjne ogrody zimowe – co należy o nich wiedzieć?

Przy domach stawianych na większych posesjach znajdują się ogrody zimowe i altany. Poza tym wolny czas przy domu możemy spędzać także na balkonach oraz w innych wyznaczonych do tego celu miejscach.

oranżerie

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Przy stolikach i krzesełkach do ogrodu możemy odpoczywać w trakcie letnich upałów zwłaszcza, jeżeli udaje się ustawiać je w cieniu drzew. Dość często w okolicach takich stolików ustawiany jest również grill, na jakim można podpiec kiełbasę i najróżniejsze rodzaje mięsiwa. Wiele polskich rodzin ciągle nie wyobraża sobie innego sposobu na zorganizowanie rodzinnego spotkania w czasie letnim, niż przy grillu. Niemniej pewną niedogodnością związaną z ustawianiem ogrodowych stolików jest fakt, że musimy je zabierać do domu z chwilą, gdy domownicy zobaczą zbliżającą się burzę, gdyż silnie wiejący wiatr mógłby tego rodzaju stoliki z krzesełkami najzwyczajniej porwać. Stąd też wiele osób ogrodowe stoliki wystawia również na większych balkonach, ponieważ można można przy nich bez problemu posiedzieć, a w dużo szybszym tempie będzie można wstawić je do domu. Niemniej, nawet na takich balkonach, nie ma za bardzo jak posiedzieć podczas deszczu czy chłodniejszych dni. Z pomocą wówczas mogą przyjść oranżerie – .
Chyba najrzadziej przy polskich domach stawia się altany. Takie altany mogą mieć zadaszenie i być umieszczane na pewnym podwyższeniu tak, że trzeba pokonać kilka schodków żeby do nich wejść. Altany mogą być również na tyle duże, że można na nich postawić stolik z narożnikiem i krzesłami. Dlatego w trakcie letnich upałów można posiedzieć na altanie całymi godzinami nie tylko w trakcie dnia, ale także nocą. Nawet w zimie można wyjść na taką altanę aby oglądać padający śnieg, jednak altana nie jest przystosowana do tego, żeby przesiadywać na niej w czasie dużych mrozów. Korzystnym rozwiązaniem są wówczas ogrody zimowe. Stanowią one pewnego typu domowe przybudówki, które są oszklone i mogą być ogrzewane wykorzystując ciepło słoneczne, choć można w nich montować także domową instalację grzewczą.

Sprawdź też –

Tym sposobem oranżerie są ozdobną częścią domu, a równocześnie można w nich siedzieć o każdej porze roku. Jest w nich miejsce na stół jadalny i meblościankę, krzesła i narożnik oraz telewizor i radio.