Jak należy instalować klimatyzator ścienny typu split?

Wybór dobrego klimatyzatora pod kątem własnych potrzeb, upodobań czy możliwości finansowych, to pierwszy krok do tego, żeby w domu zawsze była przyjemna oraz odpowiednia temperatura. Następnym krokiem jest montaż takiego Urządzenia.

montaż klimatyzatora naściennego

Autor: Guillaume Baviere
Źródło: http://www.flickr.com
Już podczas wstępnych rozmów o wyborze klimatyzatora, czasem przypomina się klientom, że odpowiedni montaż jest równie ważny, jak samo urządzenie. Jest tak dlatego, że od tego zależy żywotność i poprawne funkcjonowanie tego typu urządzenia. Ważna jest też efektywność funkcjonowania. Montaż klimatyzatora zależy od jego rodzaju. Przykładowo klimatyzator kompaktowy monoblokowy jest dość prosty w obsłudze, a jego montaż polega na wstawieniu urządzenia do danego pomieszczenia i wystawieniu przez okno rolety na wymiar warszawa specjalnej rurki odprowadzającej ciepłe powietrze. Z drugiej jednak strony przez to samo otwarte okno do pomieszczenia dostaje się również nagrzane powietrze z zewnątrz, co bardzo zmniejsza skuteczność chłodzenia. Powinniśmy też pamiętać o tym, że klimatyzator kompaktowy jest stosunkowo hałaśliwy, z tego też powodu osoby będące w ochładzanym pomieszczeniu mogą odczuwać pewnego typu dyskomfort.
Często kupowane do prywatnego użytku są klimatyzatory ścienne typu split i multisplit. Potrzebują one fachowego montażu. W pomieszczeniu, w którym ma być umieszczona jednostka wewnętrzna, wybiera się optymalne miejsce instalacji. Nie powinno ono być przypadkowe oraz bardzo ważne jest umiejscowienie pod kątem pozostałych urządzeń i pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu. Na zalecanej ścianie zewnętrznej należy zamieścić na odpowiednim wsporniku jednostkę zewnętrzną.

W następnej kolejności dwie jednostki się łączy przy pomocy miedzianych rurek oraz warto wiedzieć, że im mniejsza jest moc chłodnicza klimatyzatora, to tym mniejsza dopuszczalna jest odległość pomiędzy jednostką umieszczoną po stronie zewnętrznej i jednostką wewnętrzną. Tego typu montaż klimatyzatora naściennego może zająć zazwyczaj od 5 do 10 godzin. Aby to wykonać trzeba wywiercić otwór o małej średnicy.