Dlaczego wybór odpowiedniego falownika jest tak ważny?

Falowniki to – za wyjątkiem modułów – kolejny, najważniejszy element w przypadku instalacji fotowoltaicznej. To od jego poprawnej i skutecznej pracy jest zależna efektywność instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też tak istotny jest właściwy wybór dobrego falownika.
Podmioty zajmujące się obrotem i montażem instalacji fotowoltaicznych zazwyczaj posiadają w swojej ofercie parę sposobów, przez co stawiają odbiorcę nie obeznanego w zasadzie funkcjonowania przed ciężkim wyborem właściwych komponentów.

urządzenia chłodnicze

Autor: Emilian Robert Vicol
Źródło: http://www.flickr.com
Falownik nade wszystko powinien mieć wszystkie zaświadczenia czy też deklaracje poprawności z normą 2014/35/2014/30/UE oraz powinien być zgodny z normami oraz musi spełniać standardy sieci obecne na obszarze Polski, tj. VDI 0126-1-1 i VDE-AR-N-4105. Drugim niezwykle istotnym aspektem jest gwarancja wytwórcy oraz serwis, jaki oferuje wytwórca. Posiadając na uwadze to, że dany falownik musi pracować przez 25 lat, bardzo istotne jest to, żeby gwarancja była jak najdłuższa, natomiast serwis urządzenia był osiągalny na terenie naszego kraju.
Duża ilość producentów gwarantuje poszerzenie gwarancji z podstawowych 5 do 10 czy też 25 lat. Serwis z kolei powinien być realizowany na obszarze naszego kraju przez firmy partnerskie posiadające odpowiednią umowę na prace warsztatowe na rzecz przedmiotów konkretnego wytwórcy. Rozwiązaniem, które znacznie poprawia jakość gwarancji, jest rekompensata kosztów serwisu przez producenta. W tym przypadku autoryzowana spółka instalacyjna mająca umowę na serwis, proponuje usługi usługi ładowaczami czołowymi leszno serwisowe, które refunduje producent.

Bardzo istotne jest ustalenie zakresu napraw po ukończeniu ustawowej dwuletniej rękojmi, gdy zaczyna obowiązywać jedynie gwarancja producenta, w ramach której ma on znaczną dowolność w odniesieniu do zakresu oraz sposobu jej stosowania. Prędkość takiego serwisu jest ważna ze względu na straty, które mogą ponieść klienci z powodu braku produkcji energii, gdy falownik będzie remontowany.