Jak możemy podzielić wentylatory i w jakich miejscach mogą być one stosowane?

Wentylatory możemy podzielić na parę rodzajów. Moglibyśmy je podzielić ze względu na stanowisko montażu. Są to wentylatory ścienne i kanałowe. Moglibyśmy je także podzielić ze względu na przeznaczenie.

Mogłyby to być wentylatory oddymiające, do odciągów w kuchni oraz chemoodporne.

Wentylatory kanałowe są wykorzystywane do transportowania powietrza, które jest prowadzone kanałami wentylacyjnymi. W zależności od rodzaju, konstrukcji i wytworzenia, tego typu wentylatory mogą uzyskać przeróżne parametry. Zróżnicowanie towarów, które są dostępne aktualnie na rynku, pozwala zrealizować niemal każdy projekt przy użyciu rozwiązań gotowych, które oferowane są przez producentów. Ze względu na konstrukcję wirnika, wentylatory moglibyśmy podzielić na kanałowe, promieniowe i wentylatory osiowe. W osiowych wentylatorach największy udział w zupełnej energii gazu, który jest transportowany posiada składowa kinetyczna. Przekłada się to na duże wydatki powietrza. Żeby podnieść wartość sprężu, niektórzy wytwórcy proponują wentylatory osiowe tzw. przeciwbieżne. Są to dwa wirniki, które kręcą się w przeciwnych kierunkach oraz napędzane są przez osobne silniki, które są zamknięte we wspólnej obudowie. Ze względu na to, że tego typu silnik jest umieszczony w strumieniu przepływającego gazu, wentylatory osiowe stosowane są żeby transportować powietrze o małym zapyleniu i dosyć umiarkowanej temperaturze.
Rękawice Garden PRO

Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna
Wentylatory osiowe ścienne są instalowane bezpośrednio na ścianach oraz są wykorzystywane do ogólnej wentylacji hal gospodarczych, hal magazynowych czy garaży. Brak wentylacyjnych kanałów ma wpływ na niski opór przepływającego powietrza, a to zezwala uzyskać wysokie wydatki przetworzonego medium przy dość niewielkim sprężu.

Czy praktyczna witryna (https://reacon.pl/uslugi/zarzadzanie-projektem-inwestor-zastepczy/) ma możliwość zawierać przydatne dane? Naturalnie, że tak! Zobacz, wchodząc w odnośnik i przeanalizuj dodatkowe odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Dzięki temu obrotowa prędkość wirnika może być dosyć mała i obniża to poziom hałasu, który jest generowany przez urządzenie. Inny typ kanałowych wentylatorów stanowią urządzenia, które mają wirnik promieniowy.

Zestawiając je z wentylatorami z wirnikami osiowymi, tego typu wentylatory charakteryzują się wyższym sprężem przy bardzo podobnej wydajności. To zezwala na wykorzystywanie ich w rozgałęzionych, długich wentylacyjnych instalacjach.