Jakie są sposoby na walkę z wilgocią w budynku?

Walkę z wilgocią w budynku zacząć się powinno od uświadomienia sobie skąd się ona bierze oraz w jaki sposób usunąć jej nadmiar. Najbardziej istotną przyczyną wilgoci w mieszkaniu może być zła izolacja cieplna domu albo źle działająca wentylacja.

wilgoć w domu

Autor: „StudioZ Projektowanie i Aranżac

Czynnikiem, który sprzyja gromadzeniu się wilgotności są szczelnie domknięte drzwi i okna, które są wykonane z plastiku i ograniczają wymianę powietrza w pomieszczeniach. Ponadto codzienne prace, które przeprowadzane są w mieszkaniu zatem gotowanie, prasowanie czy też gorąca kąpiel, powiększają o wiele poziom wilgoci w danym momencie. Wymagają one sprawnego odprowadzenia wilgotności na zewnątrz.

Ta wskazówka spod linku zapewni Ci to, że poznasz wiele niezwykle użytecznych materiałów – to trochę innego rodzaju punkt widzenia na tego typu sprawę.

Sama wilgoć w domu to nie jest kłopot. Problemy zaczynają się wtedy, gdy nie ma skutecznej drogi na pozbycie się jej w niedługim czasie. Dobrze byłoby zwrócić uwagę na kilka symptomów, które ostrzegają nas, że jest coś nie tak. Są to zaparowane okna, nie schnąca długi czas podłoga oraz ręczniki, zapach stęchlizny, który unosi się w powietrzu oraz czarne przebarwienia, które pojawiają się na ścianie. Lokalem, na które zwrócić trzeba specjalną uwagę jest łazienka, gdyż produkujemy tutaj najwięcej wilgoci. Warto czasami zainwestować w niewielki wiatrak, który może pomóc nam pozbyć się nadmiaru wilgoci.

W innym przypadku grozi nam rozwój grzybów i pleśni na ścianach wraz z brzydkim aromatem. Pleśnie i grzyby lubią miejsca zawilgocone, słabo wentylowane i ciemne. Lubią również miejsca zakurzone za ciężkimi meblami w trudnodostępnych rogach. Grzyby cechują się tym, że jeżeli się głęboko zakorzenią w ścianę, są wtedy niezwykle niełatwe do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem wtedy jest generalny remont. Również profilaktycznie warto zabezpieczyć pomieszczenia te zwłaszcza narażone na działanie wilgoci. Są to łazienki, kuchnie i pralnie. W wypadku wykończenia ceramicznymi płytkami warto wykonać pod nimi przeponę wodoochronną.

Jeżeli kłopot zauważony zostanie w porę, przydatne będzie wielokrotne wietrzenie pomieszczeń, ułatwienie systemu wentylacyjnego oraz osuszacze powietrza. W wypadku zaatakowania głębokiego ścian przez grzyb, prace rozpocząć należy od usuwania grzybni.