Jakie występują rodzaje kanalizacji oraz z jakich materiałów się je produkuje?

W codziennym znaczeniu pod pojęciem ścieki rozumie się wodę zanieczyszczoną w czasie jej stosowania oraz wodę odprowadzaną za pomocą rur kanalizacyjnych.
Ścieki bytowo-gospodarcze są w rzeczywistości ściekami wpływającymi ze sprzętów sanitarnych i powstające we wszystkich pomieszczeniach będących w mieszkaniu podczas wykorzystywania wody w celach higienicznych, gospodarczych oraz do spłukiwania w łazienkach.

dom

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Ścieki odprowadzane są do oczyszczalni z układem kanalizacji ogólnospławnej lub rozdzielczej. Kanalizacja ogólnospławna to w praktyce ścieki bytowo-gospodarcze i opadowe, w jakiej płyną jednym kanałem. W kanalizacji sterowniczej jest to natomiast proces pogrupowany – ścieki bytowo-gospodarcze wpływają jedną drogą, natomiast ścieki deszczowe odmienną. Ścieki deszczowe odprowadzane są wtedy do rzek i nie obciążają oczyszczalni. Jeśli chodzi o kwestię usunięcia starych rur ze stali (woda) i z żeliwa (kanalizacja), to jest to trudna praca, przy czym stosunkowo prosta.
Układanie nowo powstałych rurociągów w takim samym mniej więcej obszarze, to również niezbyt duży kłopot. Wyzwaniem może być natomiast doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do zupełnie nowych miejsc.

Czy po przeczytaniu publikowanego tekstu udało Ci się wywnioskować coś ciekawego? Jeżeli tak, to przejrzyj pozostałe informacje tu – z pewnością pochłoną Cię całkowicie.

Aktualnie rury kanalizacyjne wytwarza się z plastiku: PCV (szare) lub z polipropylenu (siwe). Są one relatywnie lekkie, łatwo się je tnie oraz zespala dzięki wykonanym z gumy uszczelkom. Ponadto takie rury nie rdzewieją, zatem są wykorzystywane przez kilkadziesiąt lat. Całkowicie wypadły już wykorzystywane jeszcze do lat 90-tych XX wieku przewody produkowane z żeliwa.

Porównując rury z żeliwa mają one w zasadzie jedynie jedną wadę, ponieważ znacznie gorzej tłumią dźwięk spływających w nich nieczystości. Demontaż przewodów kanalizacyjnych nie jest zbyt złożona.