Z jakiego powodu dobrze byłoby wykorzystywać systemy tryskaczowe?

Posiadacze domów jednorodzinnych wielokrotnie zastanawiają się, jakie systemy przeciwpożarowe są w najwyższym stopniu efektywne i także ekonomiczne.
Natychmiast na myśl przychodzą systemy tryskaczowe, które są często stosowane w budynkach użyteczności miejskiej.

Wkład kominkowy

Tryskacz

Autor: SwedeCenter
Źródło: SwedeCenter
W czasie planowania domu wprowadzenie w nim zabezpieczeń PPOŻ jest niezwykle proste. Tryskacze wykorzystujące miedziane rury zapewniają bezpieczeństwo, gdyż same także są bezpieczne. Nie są one palne oraz mogłyby wytrzymać ogień, a jest to jedna z wielkich zalet.

Jak myślisz? Czy znajdziesz dane na omawiany temat? Na pewno tak – przejdź po tym linku (sklep.dobroplast.pl/) oraz odszukaj informacje tutaj.

Instalacja systemu tryskaczowego w stosunkowo starym budynku także nie sprawia jakichś większych problemów. Automatyczne układy tryskaczy posiadają dużą przewagę nad układami alarmowymi PPOŻ, ponieważ nie tylko są w stanie wykryć pożar, ale także natychmiast zaczną go gasić. Tryskacz jest uruchomiony w rezultacie uzyskania ustalonej temperatury, która zazwyczaj równa się 30 stopni powyżej największej temperatury danego pomieszczenia i podaje wodę w tamtym miejscu, w którym pojawił się ogień. Tryskacze mogą roztwierać się wyłącznie w okolicy miejsca pojawienia się pożaru.

Z tego powodu, że reagują one na ciepło, często jeden tryskacz albo nawet 2 tryskacze mogłyby wystarczyć do ugaszenia małego pożaru. Należy też dodać, że działaniom straży pożarnej często towarzyszą wielkie zniszczenia spowodowane przez wodę. Tryskacze natomiast są uruchamiane wyłącznie w takiej sytuacji, gdy wyłania się tego typu konieczność. Systemy tryskaczowe mogą być wyprodukowane przy zastosowaniu miedzi, która jest surowcem relatywnie miękkim o niezwykle charakterystycznej łososiowo – różowej barwie.

W związku z powietrzem bardzo prędko pokrywa się ochronną cieniutką warstwą tlenku, która zapobiega pojawianiu się dalszych reakcji. Miedź, która jest narażana przez dłuższy czas na oddziaływanie wilgoci, może wytwarzać powłokę, która nazywana jest jako patyna i chroni ona ten metal przed korozją.