Jaki wybrać materiał na dach?

Co wpływa na wybór pokrycia dachowego? Co zrobić by dachowe pokrycie starczyło na lata? Wszystko będzie zależeć od tego, na jakim etapie frapujemy się nad wariantem pokrycia.
Jeżeli jesteśmy w fazie wyboru projektu domku, wówczas pokrycie dachowe można zaplanować z opcjonalnego materiału.

Gdy natomiast przeprowadzamy remont albo wymianę zniszczonego pokrycia wybór materiału zależeć będzie także od stanu dachowej więźby. Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru projektu, nie jesteśmy wówczas niczym ograniczeni – projekt (b1design – wizualizacje architektoniczne) pokrycia dachowego można zmieniać, nie narażając się na ponadprogramowe koszta. Jeśli realizujemy wymianę starego pokrycia (bez wymiany dachowej więźby), ograniczeni będziemy warunkami konstrukcyjnymi, jakie mogą nie pozwolić na poniektóre rozwiązania.
dachówka

Autor: Rooky Yootz
Źródło: http://www.flickr.com
ekologia

Autor: Röben Polska Sp. z o.o.
Źródło: Röben Polska Sp. z o.o.
budogram.pl/porady/ceramika-budowlana-korzysci

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Na dachach o tzw. rozczłonkowanej bryle korzystniej zastosować materiały o niedużych rozmiarach – dachówka, gonty, zaś na dachach o ogromnych płaszczyznach najlepiej się sprawdzą pokrycia dużych wielkości w płytach, przykładowo blachodachówki. W trakcie układania podobnych pokryć na dachach zawiłych powstaje mnóstwo odpadów, dlatego w ostatecznym rozrachunku wybór tańszego surowca w większych arkuszach może się czasami okazać niewiele mniej kosztowny aniżeli wybór droższego materiału o mniejszym formacie. Na pewno warto dobierać pokrycie w taki sposób, aby pasowało do tendencji panujących w sąsiedztwie. Dach to poważne obciążenie dla portfela.

Jeśli środki pieniężne nie są zbyt duże, na pewno prościej będzie pokryć dach tzw. bitumicznym gontem względnie blachodachówką z najbardziej popularną powłoką – poliester aniżeli najpopularniejszą niegdyś ceramiczną dachówką. Bez wątpienia tańszy również będzie płaski dach.