Czym cechuje się olej wytwarzany z orzechów laskowych?

Zdecydowana większość osób kupuje w markecie oleje rzepakowe lub słonecznikowe. Tymczasem na rynku są także bardziej „egzotyczne” oleje, przykładowo z orzechów laskowych, włoskich czy też oleje krokoszowe, z awokado albo konopne.

Są one znacznie bardziej kosztowne, jednak naprawdę warto po nie sięgnąć przez wzgląd na ich bardzo dobre właściwości zdrowotne. Jeśli zastanawiasz się, jaki olej jest najbardziej zdrowy, to warto mieć świadomość, że najcenniejsze są te tłoczone na zimno ( aleklima klimatyzator do mieszkania 50m2 ) i otrzymywane przy pomocy wyciskania mechanicznego roślin oleistych. Dla przykładu bardzo popularny olej z oliwek, soi i rzepaku jest zdrowy, ale należy pamiętać o tym, że występują również oleje z orzechów, konopi czy też nawet z pestek śliwek. Posiadają one dużą wartość odżywczą i oczywiście wysoką jakość. Z drugiej strony są one jednak niezbyt odporne na magazynowanie.
dom jednorodzinny

Autor: MTM STYL
Źródło: MTM STYL
olej

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com
Wszyscy prawidłowo rozumiemy zalety zapewniane przez oleje. Są one w stanie dostarczać nie tylko niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, ale mogą również dostarczać witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Kolejną ważną kwestią jest to, że istnieją w olejach tzw. przeciwutleniacze, które zapobiegają procesom starzenia. Przykładowo jeżeli zainteresował Cię olej z orzechów laskowych, to trzeba mieć świadomość, że jest on otrzymywany przez tłoczenie na zimno. Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada on łagodny i orzechowy smak. Jeżeli chodzi o jego kolor, to jest to barwa żółto-złota. Tego typu olej może być wykorzystywany jako dodatek do ciast, deserów czy też jako składnik dressingu. Jeśli chodzi o odmienne w mniejszym stopniu klasyczne oleje, to są również tego typu produkowane z orzeszków arachidowych, czyli ziemnych.

Jest również olej z orzechów włoskich, olej cedrowy, olej sezamowy czy też kokosowy. W dobrych sklepach kupimy również olej z winogron czy nawet olej śliwkowy. Ten śliwkowy nie posiada jednak koloru fioletowego, ale intensywny złoto-żółty.