Izolacja fundamentów domków istniejących

O ile w czasie budowania nowych budynków zabezpieczenie ich przyziemia jest względnie nieskomplikowana – wymagać będzie tylko dobrego planu; o tyle w wypadku domów już istniejących, nierzadko zabytkowych sytuacja jest o wiele bardziej zawiła.
W szczególności problematyczne oraz drogie w wykonaniu są tzw.

poziome izolacje budynków. Stare domy częstokroć pozbawione są hydroizolacji albo jest ona bardziej lub mniej naruszona. Z przyczyny niewłaściwego zabezpieczenia pojawić się mogą zwyczajne symptomy zwilgotnienia, to znaczy łuszczenie się tynków, kruszenie spoiwa, grzyb a także pleśń. Wyjątkowo newralgicznym punktem jest połączenie zewnętrznej ściany domku z podłogą. Wilgotność, która może się w tym miejscu pokazać, jest konsekwencją częstokroć błędnego sporządzenia izolacji poziomej albo zaniedbań popełnionych przy scalaniu izolacji poziomej z pionową. Z tej przyczyny, by uchronić budynek przed zniszczeniem, warto uskutecznić prace, których wynikiem będzie zabezpieczenie przyziemi przed destrukcyjnym działaniem wilgotności. Muszą to być dwukierunkowe działania – hydroizolacja jak też osuszanie.
normy

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Pionowa izolacja nie jest ogromnie trudnym do przeprowadzenia zabiegiem. Będzie wymagać odkrycia fundamentowych ścian, które uprzednio znajdowały się pod gruntem, oczyszczenia ich oraz osuszenia, a później położenia nowych warstewek izolacji przeciwwodnej.

Nadzwyczaj istotne w tym wypadku może być odpowiednie przygotowanie fundamentu – eliminacja resztek izolacji, skucie resztek tynku, uzupełnienie wszelkich pęknięć.

Czy zaintrygował Cię tekst? Tak? To śpieszymy z informacją, że zrobiliśmy dla Ciebie darmowy dostęp do nowych opisów pod podanym linkiem.

Jeśli fundamenty domu narażone są na okresowe oddziaływanie wody gruntowej, konieczne może być zrealizowanie ciężkiej izolacji przeciwwodnej.