Czy lokowanie środków w nieruchomościach jest naprawdę opłacalna?

Uważa się, że inwestycja w nieruchomości jest zawsze opłacalna. Jednakowoż różnie z tym bywa. Myśląc o kupnie gruntu, apartamentu i domu jako inwestycji, powinno się pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

cegła

Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com
Drzwi PASSO Alto

Autor: POL-SKONE
Źródło: POL-SKONE

Inwestycja nieruchomość pozbawi nas gotówki na koncie. Posiadanie nieruchomości oznacza ograniczenie środków, którymi można swobodnie obracać. Z tego powodu niełatwo jest reagować na zmiany rynkowe i w wartości posiadanego przez nas obiektu. Można jedynie prognozować, czy nieruchomość (domy na wynajem Szczecin) zyska na wartości, czy jej wartość spadnie. Podobnie jest z apartamentami na wynajem – to czy ceny wynajmu będą wzrastać, jest zależne od wielu elementów, na które nie mamy wpływu. Stopa zwrotu z zakupu mieszkania przeznaczonego na wynajem nie jest o wiele wyższa niż ta w przypadku lokat. Inwestycja zwraca się zatem dopiero po dłuższym. Decydując się na nieruchomość, musimy także wiedzieć, że opieka nad nią łączy się z nakładami. Koszty remontów, a nawet koszenia, są czymś, czego nie można pominąć się w swoich założeniach. Mogą przecież znacznie obniżyć dochód.
Powinno się pamiętać też pod rozwagę to, że przy inwestowaniu w nieruchomości pieniądze można inwestować bezpieczniej i z ryzykując nieco więcej. Kupno dworku na Dolnym Śląsku z myślą otwarcia hotelu niesie może szanse na wyższy zysk, łączy się jednak z większym ryzykiem niż kupno kawalerki na wynajem. Nawet najlepszy pomysł na biznes może nas zawieść.
dom

Autor: Agência Brasília
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy jesteśmy przekonani do decyzji o lokacie kapitału w nieruchomość, warto również przemyśleć inwestycję w obiekty nieco mniej oczywiste niż mieszkania i ziemia. Zakup biura pod wynajem lub części własności w nieruchomości, która już funkcjonuje i np. hotelu czy biurowca, jest oryginalnym i rzadkim zagraniem.

Chociaż jest ono trochę ryzykowne, sam pomysł sprawdził się już w wielu miejscach na świecie. Inwestorzy z całego świata mają coraz więcej pomysłów na to, jak lokować duże i niewielkie pieniądze w nieruchomości tak, by ich dochód był możliwie najwyższy.