Do czego najczęściej jest używany klej poliuretanowy oraz czym się on wyróżnia?

kleje, które stosowane są do połączenia drewna, są to zazwyczaj kleje na bazie polioctanu winylu, na podstawie żywicy alifatycznych lub na bazie poliuretanu. Wszystkie te kleje mogą być stosowane na dworze oraz wewnątrz oraz do klejenia drewna z dębu, bukowego albo egzotycznego.

kleje

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Klej o symbolu D1 oznacza, że nie jest to klej wodoodporny i drewno powinno być niezwykle prawidłowo wysuszone. Oznaczenie D2 oznacza, że klej może być narażony tylko na krótkie działanie kondensacyjnej wody lub wody ściekającej. wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18%. Oznaczenie D3 oznacza kleje odporne na działanie wody, ale nie mogłyby one być narażone na oddziaływanie czynników pogodowych. Tego typu kleje można by jednak używać do klejenia zewnętrznego. Te kleje znoszą częste, ale krótko trwające kontakty z długotrwałą wilgotnością albo skroplinami na wysokim poziomie. Kleje o oznaczeniu D4 są klejami w pełni wodoodpornymi, lecz muszą one być pokryte powłoką ochronną. Tego typu warstwę tworzy się przez dodanie utwardzaczy do klejów o oznaczeniu D3. Od kilku lat są również do nabycia jako gotowy preparat.
Klej polioctanowy określany jako wikolowy jest łatwy w wykorzystaniu i posiada swoisty aromat. Cechuje go również uniwersalność. Sprawdza się jako klej do twardego drewna, do drewna klejonego i materiałów drewnopodobnych. Sprawdza się również w łączeniu drewna z niektórymi innymi materiałami. Co poniektóre kleje polioctanowe można by zaklasyfikować jako szybkoschnące kleje do drewna. Czas ich schnięcia może wynieść kilka minut, jednak pełną odporność klej osiąga po dwudziestu czterech godzinach.

Klej poliuretanowy tworzy bardzo trwałą spoinę, z tego też powodu wykorzystywany jest do klejenia drewna na schody.

To nie kres interesujących postów. Chcesz następne? W takim razie zamieszczam tutaj mój link (https://spoiwex.pl/produkty-drohart-22,5) do swojej strony. Oglądaj bez ograniczeń.

zastosowanie kleju jest bardzo ograniczone, gdyż jest to klej, który jest dość agresywnie działającym preparatem oraz nie jest on odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego.