Czym charakteryzuje się olej wytwarzany z orzechów laskowych?

Zdecydowana część ludzi kupuje w markecie oleje rzepakowe lub słonecznikowe. Tymczasem na rynku istnieją również bardziej nietypowe oleje, przykładowo z orzechów laskowych, włoskich czy też oleje krokoszowe, z awokado lub konopne.

drewno

Autor: Tim Parkinson
Źródło: http://www.flickr.com
Są one o wiele bardziej kosztowne, ale naprawdę dobrze jest po nie sięgać ze względu na ich bardzo korzystne właściwości zdrowotne. Jeżeli zastanawiasz się, jaki olej jest najzdrowszy, to warto wiedzieć, że najcenniejsze są te tłoczone na zimno ( klimatyzatory kaisai aleklima ) i uzyskiwane przy pomocy wyciskania mechanicznego roślin oleistych. Przykładowo niezwykle znany olej z oliwek, soi i rzepaku jest zdrowy, ale trzeba mieć świadomość tego, że istnieją także oleje z orzechów, konopi czy też nawet z nasion śliwek. Mają one dużą wartość odżywczą oraz naturalnie wysoką jakość. Z drugiej strony są one jednak niezbyt odporne na magazynowanie.
Wszyscy dobrze znamy atuty gwarantowane przez oleje. Mogą one dawać nie tylko koniecznych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, lecz mogą także dostarczać witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Następną ważną kwestią jest to, że istnieją w olejach tzw. przeciwutleniacze, które przeciwdziałają procesom starzenia. Dla przykładu jeśli interesuje Cię olej z orzechów laskowych, to trzeba wiedzieć, że jest on uzyskiwany przez tłoczenie na zimno. Jego charakterystyczną cechą jest to, że ma on łagodny i orzechowy smak. Jeśli chodzi o jego kolor, to jest to barwa żółto-złota. Taki olej może być wykorzystywany jako dodatek do ciast, deserów czy jako składnik dressingu. Jeśli chodzi o odmienne mniej klasyczne oleje, to są również takie produkowane z orzeszków arachidowych, czyli ziemnych.

Jest również olej z orzechów włoskich, olej cedrowy, olej sezamowy czy kokosowy. W najlepszych sklepach kupimy również olej z ostu czy też nawet olej śliwkowy. Ten ostatni nie posiada jednak koloru fioletowego, lecz jaskrawy złoto-żółty.