Jakie są rodzaje tynków ozdobnych?

Za zastosowaniem tynków ozdobnych przemawia różnorodność ich faktur, które można uzyskać. Jednak takie tynki warto także stosować z innego rodzaju powodów. Chodzi o to, że jest to tego typu materiał, który jest bardzo trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Faktury tynków ozdobnych są uwarunkowane od typu tynku, sposobu jego nakładania oraz od fakturowania. Czasami także są zależne od kreatywności wykonawcy. Są różne typy tynków dekoracyjnych. Przykładowo tynk ozdobny zacierany, ciągniony, mozaikowy zatem kamyczkowy, japoński albo stiuk. Jeżeli ciekawią Cię tynki dekoracyjne Warszawa jest miastem, w którym pracują fachowcy znający się na rzeczy. Wiedzą, że najbardziej popularne są tynki kornikowe, zatem rowkowe albo rustykalne. Nakłada się je warstwami o grubości takiej samej jak wielkość ziaren kruszywa. Z kolei po kilkunastu albo kilkudziesięciu minutach od momentu nałożenia, zależnie od wilgoci oraz temperatury lub rodzaju tynku, modeluje się fakturę za pomocą zacierania pacą wykonaną z tworzywa sztucznego.
koparka na placu budowy

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
kawalerka

Autor: Jaga
Źródło: Jaga
Zależnie od efektu, jaki chcielibyśmy otrzymać, można by zacierać w pionie, w poziomie albo na okrągło. Wykorzystanie podkładu w kolorze tynku będzie zapobiegać prześwitywaniu podłoża. Tego typu tynki ozdobne można nakładać ruchami okrężnymi, żeby uzyskać rezultat „na gładko” albo nadać im inne faktury, dla przykładu kamyczkowe. Tynki ozdobne mozaikowe, dzięki różnorodnym kamieniom naturalnym albo odłamkom kolorowego szkła, nadaje tynkowanej płaszczyźnie charakterystyczny oraz barwny wzór.

Podnoszona w tym miejscu kwestia jest według Ciebie cenna? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu geodezja poznań, który publikuje podobne zagadnienia.

Można by je ze sobą mieszać oraz uzyskać dowolne kolorystyczne zestawienia.

Niezwykle znane są również tynki o fakturze „baranek” oraz tynki ciągnione. Nakładane są one pacą z nierdzewnej stali, a fakturę tynku nadaje się przy użyciu wałka z gąbki komórkowej. „Sople”, które się pojawiają możemy wygładzić dodatkowo pacą.