Jakie są typy bram i od czego jest zależny ich wybór?

Każdy właściciel budynku jednorodzinnego chce ogrodzić swoją nieruchomość. Niezwykle ważną częścią tego typu inwestycji jest właściwa brama. Inwestor ma do doboru parę różnych typów bram, które wykorzystuje się zależnie od gustu, przeznaczonego na to funduszu albo osobistych upodobań.
Są więc bramy jezdne, jedno- lub dwuskrzydłowe czy rozwieralne.

bramy

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com
Aby brama została dobrze stworzona, trzeba uprzednio dowiedzieć się, jakie są minimalne wymagania dotyczące bram.

Zaintrygowany? To dla nas optymistyczna wiadomość. Więc kliknij tu meble dębowe warszawa i oglądaj nawet bez końca następne fachowe wpisy.

Chodzi tutaj o minimalną szerokość wjazdu. Po otwarciu powinna ona wynosić 2,4 m. Taka ilość miejsca jest niezbędna, żeby samochód osobowy był w stanie bezproblemowo wjechać na obszar posesji. Należy tutaj mieć świadomość, że czasami na teren działki wjeżdżają pojazdy dostawcze oraz ciężarowe. Wóz asenizacyjny, dostawczy ze marketu meblowego, ze sprzętem AGD, cysterna z gazem lub pojazd dostawczy z drewnem do kominka.

Wiertarko wkrętarka akumulatorowa GSR Mx2Drive

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Tego typu pojazdy posiadają ponad 2,5 metra szerokości, zatem żeby były w stanie bezproblemowo wjechać na teren działki, brama powinna mieć co najmniej 3m szerokości. Ponadto bardzo ważna jest również przestrzeń pomiędzy bramą wjazdową a odległą krawędzią drogi, która wytycza łuk obrotu auta. W wypadku tych osobowych jest to 5-6 metra, natomiast dla samochodów transportowych 6-7m. Jeśli miejsca jest dość niewiele, należałoby pomyśleć nad przesunięciem bramy w głąb posesji o ok. 1,5m od ogrodzenia. Jeżeli chodzi o Wybór określonego typu bramy, to zależy on oczywiście od oczekiwań, upodobań albo budżetu.

Warto brać pod uwagę fakt, ile miejsca jest do wykorzystania na nieruchomości. Jeśli miejsca jest mało, warto się zastanowić, czy brama przesuwna nie mogłaby być korzystnym wyjściem.