Z jakich materiałów może być zrobiony szalunek?

Szalunkiem albo inaczej mówiąc deskowaniem nazywamy budowę wyłącznie chwilową w czasie przykładowo budowy fundamentu. Budowa ta wykonana jest zazwyczaj z desek albo płyty z małej klasy drewna, jednak zdarzają się także szalunki wykonywane z metalu.

Wybór

Autor: Łukasz Miśkiewicz
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki takiemu deskowaniu wylewana substancja betonu może otrzymać odpowiedni kształt. Świeży beton śrutowanie dróg nie jest rozlewany poza obszar, w którym jest wylewany, a sama wylewka mogłaby uzyskać odpowiedni układ aż do momentu jej zastygnięcia. Deskowanie może umożliwić także podtrzymanie zbrojenia do chwili ściśnięcia się położonej w ten sposób mieszanki. Aby zrobić z betonu elementy o odpowiednich rozmiarach oraz formach, niezbędne są odpowiednie formy. Dlatego też do ich utworzenia jest wykorzystywane szalunek. Nie zawsze są to deski, szalunki systemowe czy też płyty wiórowe. Może to być także odpowiednio wyprofilowany grunt czy też szalunki ziemne.
szalunek

Autor: Paul Pitman
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio wykonane szalunki podczas układania prawie płynnej mieszanki betonowej mogą zdeformować się wskutek oddziaływania wielkiej masy. Tu warto wspomnieć, że 1 m3 betonu posiada wagę ok. 2,400 kilogramów. Z tego powodu, że prace budowlane przeprowadzane są często pod presją niewielkiej ilości czasu, to dowolne poprawki przy przygotowywaniu szalunku w czasie betonowania są praktycznie niewykonalne. Niezwykle istotna jest też ich szczelność. Pod wpływem naporu betonu mogłyby się wyginać, rozszczelniać albo przekręcać. Prowadzi to do zdeformowania kształtu szalunku i wydanych w nich elementów. Definitywnie posiadają one odmienne wymiary oraz wymagają poniekąd poprawienia.

Może to w skrajnych sytuacjach mieć wpływ na nośność np. słupów. Układanie betonowej mieszanki mogłoby wymagać od wykonawców wprawy oraz praktycznej znajomości tematu. Najlepiej byłoby wykonywać betonowanie bez jakichkolwiek przestojów.