W jaki sposób kupić budynek na rynku wtórnym, aby remont nie okazał się utrapieniem?

Kupno budynku na wtórnym rynku to zawsze duża niewiadoma. Nawet jeżeli oferta będzie wymarzona, to może się okazać, że renowacja budynku będzie strapieniem i pochłonie gigantyczne środki.
Stąd nim podpiszesz umowę, musisz sprawdzić techniczny stan budynku.

Radzimy, na co warto kierować atencję oglądając przeróżne domy na sprzedaż. Co sprawdzić? Od czego rozpocząć? Odpowiedzialność jest ogromna. Jeżeli zdecydujemy się zakupić budynek, w jakim później obnażą się zakamuflowane wady bądź nie zauważymy ich na czas, czekają nas ogromne koszty. Prosimy posiadacza domku, aby pokazał nam plan domu. Na jego podstawie możesz poznać, jakie wykorzystano konstrukcyjne rozwiązania (jeżeli chodzi o fundamenty, mury, stropy) i materiały. W nowszych budynkach nie powinno być kłopotu z odnalezieniem projektu, gorzej jest ze starszymi domami. Z drugiej natomiast strony, specyfikacja nie świadczy o tym, iż domowa oczyszczalnia ścieków został zbudowany dokładnie wedle projektu! Traktujemy plan jedynie jako pomoc w ocenie stanu technicznego domku.
łazienka

Autor: Brent Eckley
Źródło: http://www.flickr.com

Kraków
Stwierdźmy, czy konstrukcja jest w należytym stanie. Wypatrujemy rys. Tego typu punkty sygnalizują, że coś złego dzieje się ze ścianą. Co jest przyczyną pęknięcia ścian wewnętrznych? Przyczyny mogą być przeróżne. Mogło dojść do niego przykładowo w skutek niemiarowego osiadania domku albo uszkodzenia fundamentu. Dokładnie oglądamy też wnętrze domku. Podstawowe niebezpieczeństwo dla domków to wilgotność jak też pleśnie.

W którym miejscu poszukujemy? W piwnicy. Tam bez trudu można dojrzeć najczęstsze symptomy – wilgotną posadzkę, łuszczącą się farbę na ścianach jak też wyczuć specyficzny stęchły zapach.