Jak zagwarantować odpowiedni przepływ powietrza w domu wolnostojącym?

W każdym domu musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza, a instalacja wentylacyjna ma za zadanie zlikwidowanie zużytego powietrza, które posiada zbyt dużą ilość wilgotności, zanieczyszczeń i CO2.
Obowiązkiem instalacji wentylacyjnej jest również zastąpienie zużytego powietrza świeżym, które pochodzi z zewnątrz.

Tego typu rozwiązanie można zrealizować na parę sposobów, przy czym w wypadku budynków jednorodzinnych najpopularniejsze są dwa rodzaje instalacji wentylacyjnej. Pierwszym z nich to instalacja grawitacyjna, która jest stosowana od naprawdę długiego czasu. Do działania takiego rodzaju instalacji konieczne są specjalne kanały i kominy. Tego typu układ ma na celu wyprowadzić zanieczyszczenia ponad dach więźba prefabrykowana oraz wprowadzić powietrze z zewnątrz za pomocą nawiewników okiennych albo ściennych. Zasada działania jest taka, że im kominy będą wyższe, tym lepsze to będzie rozwiązanie. Wysokość tego typu kanałów musi wynieść przynajmniej 3-4 metry. Jest to wielkość, jaka jest liczona między wylotem nad pokryciem dachowym a kratą wlotu pod sufitem. To wyjście to całkowita nieprzewidywalność tego sposobu wentylacji, gdyż jej poziom intensywności jest zależny od różnic temperatur między otoczeniem mieszkania a jego wnętrzem.
szkło

Autor: Uqbar is back
Źródło: http://www.flickr.com/photos/uqbar/4372308/sizes/o/
Drugim typem instalacji wentylacyjnej jest wentylacja mechaniczna. W takim systemie powietrze jest dopompowywane do wewnątrz za pomocą urządzeń tego typu jak wentylatory. Dzięki temu rozwiązaniu można mieć wpływ na intensywność wentylacji i być całkowicie niezależnym od czynników atmosferycznych.

Niezwykle istotny jest także fakt, że można by w ten sposób obniżyć straty energii. W praktyce w sezonie średnia wydolność odzyskiwania ciepła plasuje się na szczeblu 70%.