W jaki sposób wybrać dachówkę. Poradnik dla niezorientowanych

Wybierając dachówkę powinniśmy zachować charakter domu, zadbać o jakość a także być w zgodzie w prawem. Na spadzistych połaciach dachów w najwyższym stopniu widoczne jest pokrycie. Na tego typu dachach najczęściej stosuje się dachówki. To one najlepiej łączą ergonomiczność z aspektem stylistyki całego domku. A każdy zgodzi się, że dach musi nie tylko chronić dom a także jego konstrukcję przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, lecz też perfekcyjnie się prezentować.

rynny
Nim podejmiemy decyzję, którą dachówkę dobrać, dobrze jest zasięgnąć porady architekta lub wykonawcy.

Bardzo Ci się spodobał ten tekst? Jeśli tak, to zobacz też praktyczne materiały (https://www.alglas.pl/referencje/), które posiadają zbliżone dane na podnoszony temat – jeśli masz ochotę, to sprawdzić kliknij tutaj!

Upewnijmy się, co do regulacji prawnych dotyczących konstrukcji domu. A to dlatego, że kształt i typ dachu musi sprostać nie tylko estetycznym wymaganiom, lecz też być stosowny dla położenia parceli. Dlatego w pierwszej kolejności – przed kupnem gotowego projektu – konieczne będzie zapoznanie się z bieżącym lokalnym projektem zagospodarowania przestrzennego gminy. Gdy gmina nie ma takiego planu, trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Nierzadko okazuje się, że ograniczenia wynikające z przepisów prawa precyzyjnie definiują dla przykładu kształt dachu, jego kąt nachylenia, a także rodzaj bądź kolor dachówki. Wybierając systemy rynnowe i odcień dachówki miejmy na względzie, iż niezmiernie mocno uzależnia ona kolorystykę pozostałych elementów architektonicznych obiektu. Jeżeli zatem zdecydujemy się na nietypowy kolor, wtenczas trudno będzie nam dobrać odcienie okien, tynków lub rynien. Polecam w tym miejscu rynny (http://www.anplast.pl/produkty/odwodnienie-dachu/dach-skosny/rynny-marley,2,6558) stalowe Wrocław – pasują do większości dachówek – wybierz rynny stalowe. Obfita gama kształtów, odcieni oraz wzorów dachówek nie ułatwia podjęcia decyzji. Dobierając dachówkę trzeba zwrócić uwagę także na jej wytrzymałość.

rynna

Źródło: pixabay
Z pewnością nie możemy na niej przesadnie oszczędzać.Różny jest także sposób wykończenia powierzchni. Są dachówki błyszczące, matowe, celowo postarzane albo pokryte warstewkami uszlachetniającymi. Popularny jest już nie tylko odcień ceglasty. Możemy choćby postawić na piękną miedź, różnorakie brązy, antracyt, całą paletę szarości, ale też zielenie. Dachówki ceramiczne są pewnym z w najwyższym stopniu cenionych materiałów pokryciowych . W polskiej architekturze obecne są od stuleci i na stałe wpisały się w nasz pejzaż.