Co to są a także do czego służą tzw. osuszacze?

Osuszacze powietrza określone są zazwyczaj do pracy w zamkniętych pomieszczeniach, w którym to miejscu zależnie od potrzeb należy: podtrzymywać bardzo niską wilgoć w powietrzu (archiwa), zapewnić właściwą ilość suchego powietrza dla przebiegów suszenia (roboty remontowe).

Osuszacz powietrza funkcjonuje na zasadzie skraplania wodnej pary na zimnej powierzchni czy też na absorbowaniu wilgotności przez specjalny adsorbent. Działanie tego typu kondensacyjnych osuszaczy oparte jest na wykorzystaniu chłodniczego układu. Strumyk osuszanego powietrza jest zassany przez otwór wentylacyjny na powierzchnię chłodnicy, w którym to miejscu następuje znaczne zredukowanie temperatury powietrza. To powoduje skraplanie pary w powietrzu a także osadzenie kropli wilgoci na nawierzchni chłodnicy.
kredyty

Autor: César Santiago Molina
Źródło: http://www.flickr.com

Powszechnie sądzi się, iż najodpowiedniejszym sposobem zwalczania wilgoci jest obfite nagrzewanie mieszkań, co niestety nie sprawdza się. To rozwiązanie czasowe, jako że wnętrze winno zostać nadzwyczaj intensywnie wietrzone. Jedną z metod walki z wilgotnością w domku są wyżej wspomniane osuszacze.

Pasjonuje Cię przedstawiona tematyka? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (https://mcrsklep.pl/pl/uszczelniacz-tecbor-joint-paste-ready-to-use-25kg) pokrewnego wpisu – on również jest godny zainteresowania.

Narzędzia te skraplają znajdującą się w pomieszczeniu wilgotność, dzięki czemu w osuszanych Wnętrzach następuje duże jej zmniejszenie. Tego typu osuszacze są w stanie w ciągu kilku godzin ściągnąć z zawilgoconego domu nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności urządzenia). Osuszacze powietrza do wnętrz o powiększonej wilgoci, zalanych bądź zagrzybionych.

W porównaniu z absorbentami wilgoci posiadają taki atut, iż nie musimy kupować do nich wymiennych wkładów, zaś efektywność suszenia jest kilkadziesiąt razy większa. Koszt kupna przyrządu zwróci się tym samym dość szybko.