Jakiego rodzaju występują rodzaje fundamentów punktowych oraz czym się one charakteryzują?

Fundament jest podstawą jakichkolwiek domków letniskowych – tak w przenośni oraz dosłownie. W rzeczywistości wykorzystuje się różne typy fundamentów, które miałyby być podstawą pod przyszłą konstrukcję szkieletową.

fundament punktowy

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzaje te różnią się sposobem wytworzenia i naturalnie kosztem przygotowania.
Najszybszy w budowie jest fundament punktowy wykonany z bloczków z betonu. Jest też najłatwiejszy wszystkich tych, które będą opisane w niniejszym tekście. Metoda ta polega na przygotowaniu w kluczowych miejscach przygotowanej powierzchni tzw. bentonitów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można równomiernie rozłożyć ciężar struktury.

Podobne dane znajdują się tu – więcej zobaczysz na stronie, którą również dobrze jest zobaczyć. Naturalnie jeżeli ta problematyka jest dla Ciebie warta zainteresowania.

Jest to doskonały sposób, żeby wyrównać możliwe nierówności terenu. Innym wariantem tego fundamentu może być taki, który jest zrobiony z rur szalunkowych. Jest to trochę bardziej solidny typ wspomnianego wyżej fundamentu z bloczków betonowych. Jest on dość łatwy i niedrogi w tworzeniu. Technika ta opiera się na zagłębieniu w glebie niedrogich wykonanych z kartonu rur szalunkowych. Nad powierzchnią ziemi muszą one trzymać równomierny poziom, natomiast w ziemi oczywiście pion. Pewnego rodzaju kłopotem może być wykonanie takiego fundamentu, który zachowuje idealny poziom. Taki typ fundamentu należy zastosować, jeśli występują duże nierówności terenu albo podłoże posiada niewiadomą nośność.

Najdroższym, ale również najbardziej solidnym rozwiązaniem, okazuje się być zbrojona płyta fundamentowa. Dosięga ona ok. 20 lub 30 centymetrów wgłąb gruntu, więc jest to w rzeczywistości zbrojona wylewka.

Ogromną zaletą wynikającą z użycia takiej płyty jest niezwykle duża stabilność konstrukcji, która jest na niej postawiona. Następną mocną stroną jest szybkość przygotowania – płyta jest gotowa po zaLEDwie siedmiu dniach. Wadą jest natomiast brak możliwości samodzielnego jej przygotowania.