W których zastosowaniach żarówki LED się sprawdzą najlepiej?

Oświetlenie żarówkami wytwarzanymi na bazie techniki diodowej pomału zdobywa oświetleniowy rynek światowy. Już nawet takie przedsiębiorstwa jak General Electric czy też Philips przyznają, iż za 10 do 15 lat diody LED będą stanowiły nie 5% jak to jest dzisiaj, ale aż 95% obrotu firm związanych z oświetleniem.

Diody LED

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Doświetlanie ledowe ma dzisiaj ogromnie uniwersalne przeznaczenia. Począwszy od doświetlania obiektów, przez iluminacje a także dekorację w mieszkaniach, kończąc na planszach reklamowych oraz latareczkach. Poszczególne typy żarówek diodowych rozpoznajemy po ich symbolach literowo-cyfrowych na przykład, żarówki led gu10, gdzie litery oznaczają rodzaj trzonka a cyfra oznacza jego wielkość.

Pożytków płynących ze stosowania doświetlenia LED, w tym żarówek ledowych jest niemało. Na pewno żarówki ledowe są na dzień dzisiejszy w najwyższym stopniu energooszczędnym rozwiązaniem doświetlania. Mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budowli. Są one dziesięć razy bardziej oszczędne niż klasyczne żarówki, natomiast dwukrotnie bardziej od energooszczędnych świetlówek, toteż są one coraz częściej użytkowane w naszych domach.

Mało tego, diody LED są ogromnie odporne na zmienne warunki atmosferyczne i uderzenia, zatem mogą być wykorzystywane w bardzo wielu przeróżnych punktach. Żarówki LED są niegroźne dla zdrowia naszych oczu. Ponadto żarówki takie nie przemęczają oczu, a także nie oddziaływają negatywnie na nastrój, jako że nie nie mają tutaj miejsca fluktuacje ani promieniowanie ultrafioletowe. Żarówki Diodowe praktycznie w ogóle się nie ocieplają, stąd między innymi ich trwałość.

technologia LED

Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com

Żarówki Ledowe świecą w przybliżeniu 45 000 godzin, a częstokrotne włączanie i wyłączanie nie zmniejsza ich „życia”, jednak siła świecenia żarówki ledowe z biegiem czasu się zmniejsza, po około 30 000 godz.

Jeżeli analizowana problematyka okazała się dla Ciebie istotna i chcesz ją przestudiować także pod innym kątem, przeczytaj więcej w witrynie (https://convi.pl/) – ona także ją przedstawia.

pracy ilość wysyłanego światła maleje o 1/2.

O ile postanowimy korzystać z diod, nader istotnym jest aby zabezpieczyć lampy niskonapięciowymi zasilaczami, albowiem są one nieodporne na skoki napięcia. Żarówki LED są fabrykowane w różnych barwach, a oświetlenie jest w dowolny sposób modelowane, co daje bezgraniczne możliwości ich użytkowania.

Aktualnie żarówki Ledowe robione są dla wszystkich najpopularniejszych gwintów opraw. Typ mocowania żarówki diodowej rozróżniamy po alfanumerycznych oznakowaniach na przykład żarówki led gu10. Wartość żarówek LED jest porównywalna cenom żarówek energooszczędnych. Przewiduje się, że będą one coraz powszechniej dostępne.