Jakie znamy od bardzo dawna metody osuszania murów i jakie są używane dziś?

Zagadnienia, które są związane z osuszaniem murów, są bardzo skomplikowane. Przede wszystkim wynika to ze sposobu zachowania się surowców pod względem wilgoci oraz wody i źródeł wilgotności i jej przyczyn.

kuchnia

Autor: Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszanie murów zaczyna się w każdym przypadku od określenia przyczyn zawilgocenia. Na tej podstawie planujemy zabiegi osuszające. W przeciwnym wypadku działania nie przyniosą efektu, a w skrajnych wypadkach wręcz mogłyby wywołać proces destrukcyjny. Najstarsza technika suszenia to technika, która opiera się na odtworzeniu poziomej izolacji. Rezultatem tego jest wysychanie muru. Wymienić tu należy podcinanie ścian, podtrzymywanie fundamentowych ław oraz wbijanie blach z nierdzewnej stali w ścianę. Próby odtworzenia poziomej izolacji i wbijanie blachy ze stali nierdzewnej w ścianę, mają także niezwykle długą tradycję. Ta technika aktualnie jest z powodzeniem używana w niezwykle wielu krajach także u nas.

Jeżeli pragniesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to czytaj tu przenośniki ślimakowe ze stali nierdzewnej kolejne informacje. Trzeba kliknąć w podany link.

Technika polega na mechanicznym wbijaniu w spoinę poziomą muru specjalnych blach, które łączone są na zamek i przechodzą przez całą grubość ściany. Blachy te wbijane są w uprzednio odsłoniętą spoinę na całej długości murów hydraulicznie albo pneumatycznie z częstotliwością 1000-1500 uderzeń na minutę. Robi się tak dlatego, żeby uniknąć albo zminimalizować możliwość osiadania i spękania murów.

kadr - kredyt

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Koniecznym warunkiem do używania takiej metody jest obecność spoiny wsporczej, która ma grubość co najmniej 6 mm i przechodzi przez całą grubość muru. Z innej strony jest to technika, która zezwala na dosyć wielofunkcyjne jej używanie. standardowo stosuje się gładkie lub profilowane płyty ze stali szlachetnych. W takiej metodzie używane blachy są odporne na sole, które są w ścianie. Jednak zalecane jest oznaczenie zawartości chlorków. W ekstremalnych sytuacjach używane są blachy z dodatkiem molibdenu.

typowa grubość tego typu blach wynosi 1,5 mm, a szerokość 300-400 milimetrów. Długość z kolei to 1000-1200 mm i uwarunkowane jest to od grubości muru. Przy ścianach grubszych blachę wbija się po obu stronach przegrody.