Czy konieczne jest pozwolenie na zburzenie budynku na własnej działce? Kiedy nie jest ono konieczne? Czy takie działania musimy do kogoś zgłaszać?

Wydaje nam się, że nasza posesja to nasza własność i można na niej robić tam co się chce. Niestety tak to nie wygląda. Na przykład gdy mowa o rozbiórce starych budynków trzeba dowiedzieć się co mówi w tej kwestii prawo

Można bowiem niemiło się zdziwić, gdy przyjdzie nam płacić karę.
Jeżeli chcemy wyburzyć niepotrzebny budynek, który znajduje się na naszej działce, nawet jeżeli jest to rozwalająca się, niewielka szopa, to trzeba ten fakt zgłosić właściwym służbom. Urząd starosty powiatowego to miejsce, w jakim możemy dokonać tego typu zgłoszenia.

Gdy będziesz potrzebować uzupełniającego tekstu w kontekście tego typu kwestii, kliknij, a znajdziesz więcej pomocy tutaj (https://www.el-instal.com.pl/oferta/instalacja-elektryczna/). One także okażą się użyteczne!

Z tego względu planując roboty wyburzeniowe trzeba ten fakt brać pod uwagę, szczegóły do znalezienia tutaj – Potrzebujesz wyburzyć budynek?. W takim zgłoszeniu musimy zawrzeć kilka ważnych informacji. Na przykład musimy opisać jak duży będzie zakres prac, jak będą one wykonywane. Można podać, jakie konkretnie firmy wyburzeniowe będą wykonywały takie prace.

roboty wyburzeniowe

Autor: SKOFF
Źródło: SKOFF
Mimo iż zgłoszenia rozbiórki należy dokonywać za każdym razem, to w niektórych sytuacjach zgoda na wyburzenie nie jest wymagana. Dotyczy do konstrukcji nie wpisanych do rejestru zabytków, natomiast tylko takich jakie są mniejsze aniżeli osiem metrów. Również odległość od końca działki posiada tutaj znaczenie. Powinna być nie mniejsza niż pół wysokości danego budynku czytaj więcej tu – (Sprawdź tu). W takim wypadku nie potrzeba zezwolenia na roboty wyburzeniowe. Bez tego typu papierka możemy wyburzyć też obiekty, na które nie musieliśmy mieć pozwolenia. Z kolei nie mogą figurować one jako zabytki

Z pewnością świadomość tych przepisów posiadają firmy wyburzeniowe, dlatego gdy do takowej się zgłosimy, wtedy będziemy mieli możliwość sprawdzenia tego typu informacji.