Czy w każdym przypadku należy usuwać znamiona i jaka metoda do likwidacji jest najlepsza?

Jakieś znamię ma każdy z nas. Mogłyby to być znamiona na skórze, które obecne są już w momencie urodzenia, lub mogą powstać pewien czas później. Tego typu znamiona mogłyby się rozwinąć w okresie dojrzewania.

Również mogą rozwinąć się w wieku dorosłym.
sieci

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com
U dużej części osób, można zauważyć przynajmniej jedną barwnikową zmianę, która wymaga bardziej uważnej obserwacji. Nie wszystkie takie zmiany kwalifikują się do interwencji chirurgicznej a nawet w ogóle jej nie wymagają. Warto jednak zachować czujność w tej kwestii. Barwnikowe znamię czyli pieprzyk jest zbudowane ze stopniowo namnażających się komórek barwnikowych skóry. Zróżnicowanie tych komórek jest bardzo duże. Pieprzyki mogłyby posiadać regularny kształt, który wyraźnie jest odgraniczony od reszty skóry. Mogą posiadać też postrzępione krawędzie. Zabarwienie pieprzyków może być brązowe, czerwone albo może być w naturalnym kolorze skóry.

Jeśli ta publikacja dała Ci do myślenia, to zerknij na informacje (https://www.aner.com.pl/oferta), które analizuje podobną problematykę. Tamten wpis niewątpliwie również Cię zaciekawi, zatem kliknij tutaj.

Czasami może być nawet niebieskawe.

Doktorzy zalecają obserwowanie znamion oraz szczególną ostrożność. Usuwanie pieprzyków jest podyktowane koniecznością. Jeżeli jakiś pacjent ma kilka dziesiątków zmian, które przez lekarza nie były uznane za niebezpieczne, ich usuwanie jest bez sensu przede wszystkim, jeżeli chodzi o tak znaczną ilość pieprzyków. Są również przesłanki mówiące o wskazaniu do likwidacji znamion ze względu na ryzykowną ich lokalizację i wielokrotne mechaniczne podrażnienia. Dzisiaj znamiona można usuwać przy wykorzystaniu laseroterapii. Jest to zabieg, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W wypadku niewielkiego pieprzyka czas zabiegu nie jest dłuższy niż 30 minut. Bardzo znaczną mocną stroną laseroterapii jest doskonały efekt wizualny oraz niezwykle szybki czas gojenia się.

Bezkontaktowość metody powoduje, że występuje małe niebezpieczeństwo przeniesienia chorób wirusowych tego typu jak HIV czy też WZWB. Lekarz, który postanawia o wyborze metody, powinien być całkowicie pewien, że zmiana jest bezpieczna.