Co należy wiedzieć o małych domkach? Sprawdź rady naszych ekspertów

Dostrzegłem, iż małe domki są w ciągu ostatnich lat na czasie. Może dlatego, że przecież mamy kryzys gospodarczy, więc nawet jeśli ludzie w Polsce decydują się już na zbudowanie domu, to raczej rezygnują z bardzo dużych przestrzeni. Myślę, iż w sumie to ma dużo sensu.

Zwłaszcza, że mały dom i tak gwarantuje nasze zadowolenie, bardzo dobre warunki do normalnego życia. Sam posiadam mały domek i absolutnie nie narzekam. Chociaż oczywiście na serio zastanawiam się nad tym by choćby postawić za parę lat nieco większy dom siatka elewacyjna – posiadam sporą działkę budowlaną, więc nie stanowi to kłopotu. Dobrze, lecz to przecież artykuł dotyczący niewielkich domków – bez piętra…

przykład domy w stylu angielskim

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Na początku istotne jest to by wybrać odpowiednie projekty małych domów jednorodzinnych – bardzo dobrze pamiętam, że w moim przypadku był wielki problem z tym by znaleźć nić porozumienia. Czyli ja, żona oraz dzieci, raczej mieliśmy inne spojrzenie na architekturę. Jednak jakoś znaleźliśmy porozumienie – i całe szczęście, bo w zasadzie mocno zależało mi na czasie. Sądziłem, że nie ma najmniejszego sensu w dalszym ciągu najmować drogie mieszkanie, bo to spory wydatek.

Jestem także oszczędną osobą – tzn. może nie jestem stereotypowym Szkotem, lecz fakty są takie, że skoro mogę nieco zaoszczędzić, to z jakiej racji nie miałbym skorzystać z innych alternatyw? A więc najzwyczajniej projekt domu jednorodzinnego kupiłem nie w krakowskim biurze architektonicznym, ale drogą internetową. Bez większego kłopotu można trafić na te projekty domów parterowych, które pod wszystkimi względami są w porządku. Może nie jestem przesadnie wybredny, lecz znam się nieco na projektach architektonicznych.

Podjąłem się bardzo sprytnej sztuczki. Zrobiłem tak, iż moje małych rozmiarów mieszkanie wydaje się sporo większe. Umieściłem tam wiele szklanych elementów, które przecież optycznie zwiększą każdą przestrzeń. Efekt jest prawdziwie imponujący. A na tej stronie przykłady elementów, które mi w tym przedsięwzięciu pomogły – .

Myślę, że za często uważamy, iż skoro nie stać nas na spory dom, w automatyczny sposób musimy poczekać nieco na lepsze czasy. Sądzę, że takowe myślenie nie ma racji bytu – w końcu nieduży domek jest dużo tańszy, a nie powinno się żyć ponad stan. A więc akurat w owym tekście dowiedziałeś się trochę na temat projektów. Jednakże to jeszcze nie koniec – zaręczam, iż każdego dnia będę umieszczał ciekawe porady o małych domach.