Na jakie rzeczy uważać podczas wyboru dewelopera? Które dokumenty przejrzeć? Na co zwrócić uwagę czytając umowę?

Własne lokum to decyzja, nad którą należy się poważnie zastanowić. Już samo zdecydowanie się na ten krok poprzedza dłuższy czas rozmyślań czy uda nam się nasz plan sfinansować, czy aby na pewno chcemy osiąść właśnie tutaj, a co dopiero następne decyzje. Bo przecież zdecydowanie się jaki rodzaj mieszkania kupić, o jakim metrażu jak i choćby w jakiej lokalizacji to tak samo istotne kwestie. Do tego dochodzi również wybranie firmy, jaka zbuduje to mieszkanie. No właśnie jak wybrać dobrego dewelopera?

nowe mieszkanie

Osoby poszukujące dewelopera w większym mieście mają trudniejsze zadanie gdyż wybór jest większy. Kiedy kupujemy na przykład mieszkanie we Wrocławiu, to troszkę czasu minie zanim sprawdzimy różne firmy. A trzeba zrobić to dobrze ażeby mieć pewność, iż mamy do czynienia z uczciwą firmą oraz nikt nas nie oszuka np: odwiedź ten link. Chodzi tu o spore pieniądze więc tym bardziej trzeba być czujnym. Pierwszą rzeczą, którą można zrobić to zobaczyć jakie dana firma posiada rekomendacje na przykład w Polskim Związku Firm Deweloperskich, natomiast to jeszcze nie jest wystarczającym by czuć się pewnie. Dodatkową wiedzę warto zaczerpnąć z urzędu gminy odnośnie działalności gospodarczej, jak również z Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie dowiemy się jaki jest kwestia finansów firmy. Czy nie ogłosiła upadłości, a może była przeprowadzana egzekucja sądowa lub też firma ma opóźnienia z płaceniem podatków. Różnego rodzaju informacje w tym zakresie powinny wzbudzić w nas czujność. Musimy również sprawdzić samą działkę, na której postawiony będzie budynek mieszkalny. Należy poprosić dewelopera o aktualny odpis aktu z księgi wieczystej. Z tego dokumentu dowiemy się najważniejszych kwestii, a mianowicie czy to deweloper jest właścicielem działki, czy te informacje, które podaje są zgodne z prawdą. Chodzi głównie o położenie jak (domymax.pl/projekty-domow/domy-modulowe/) i powierzchnię.

projekt mieszkania

Źródło: pixabay

Prócz tego następną ważną informacją jest to czy nie jest ona obciążona hipoteką. Należy dobrze przejrzeć warunki umowy.

Potrzebna jest Ci kompleksowa wiadomość (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/zastosowania/budynki-mieszkalne/) jakiegoś tekstu? Pewnie chciałbyś skorzystać z informacji, które opracowaliśmy na kolejnej stronie. Namawiamy!

Zwrócić uwagę na termin to znaczy daty rozpoczęcia budowy jak i oddania lokum kupującemu. Dobrze aby daty były konkretne, a nie odnosiły się do okresów typu pierwszy kwartał roku. Zobaczmy jaka jest forma płatności. Idealnie by była to ratalna płatność, uzależniona od tego jak wyglądają postępy w pracy. Kluczowe jest też czy cena podlega waloryzacji. Jak widzimy jest tego sporo, a to i tak właściwie niezbędne minimum. Dlatego trzeba na wiele kwestii zwrócić uwagę jak chcemy własne mieszkanie.