Dlaczego warto zdecydować się na budowę swojej oczyszczalni ścieków dla domu?

Budując swój dom z reguły trzeba podjąć wiele naprawdę bardzo istotnych decyzji, zwłaszcza kiedy dom ma w jak najlepszym stanie służyć do końca życia. Interesującym rozwiązaniem dla osób, jakie planują zrezygnować z typowego szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków do domu. Jej montaż cieszy się współcześnie naprawdę dużym zainteresowaniem.

oczyszczanie nieczystości

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Z jakiego powodu w takim razie dobrze jest decydować się na takie rozwiązanie?

Przede wszystkim ze względu na dużą oszczędność funduszy. Nie jest ona widoczna od razu ze względu na fakt, że założenie oczyszczalni jest nieco droższe aniżeli założenie szamba (http://ajpszamba.pl/), jednakże warto być osobą myślącą przyszłościowo, ponieważ już po kilku latach z pewnością okaże się, że oczyszczalnia jest zdecydowanie bardziej opłacalna. Na dodatek, na uwadze należy mieć też własną wygodę. Szambo ma określoną pojemność, co oznacza, że nieczystości muszą być często wywożone. W przypadku oczyszczalni nie ma takiej konieczności, co jest nie tylko ogromnym ułatwieniem, ale też oszczędnością.

Warto także pamiętać o tym, że oczyszczalnie takie jak są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Wszystkie zanieczyszczenia są odpowiednio rozkładane, tym samym na oczyszczalnie powinny decydować się wszystkie osoby, jakim dbanie o środowisko leży na sercu. Współcześnie na rynku istnieje wiele firm, jakie proponują nie tylko możliwość całościowego zaprojektowania oczyszczalni, ale też jej montaż. Podsumowując – zdecydowanie się na przydomową oczyszczalnię ścieków niesie za sobą same plusy. Oszczędność funduszy, wygoda i bezpieczeństwo środowiska naturalnego – to wszystko sprawia, że oczyszczalnie cieszą się coraz większą popularnością.

szambo

Autor: Kai Hendry
Źródło: http://www.flickr.com

Należy jednak pamiętać, że jeśli na danym terenie działa sieć kanalizacyjna, wtedy tak czy siak dom musi zostać do niej obowiązkowo przyłączony. Oczyszczalnię najlepiej zacząć budować w czasie wiosny bądź lata, wtedy bowiem sprzyjają warunki pogodowe, a ziemia jest na tyle miękka, że zrobienie wykopu nie stanowi większego problemu. W dodatku, zaleca się, by budowa (badanie wodoszczelności betonu) wiązała się równolegle z zamieszkaniem w domu, ponieważ oczyszczalnie, których działanie bazuje na osadzie czynnym, wymagają regularnego dopływu ścieków. Zazwyczaj nie jest potrzebne także pozwolenie na budowę.