Podłoga drewniana – jaki rodzaj desek wybrać?

Jaki rodzaj desek wybrać na podłogę? Lepsze będą deski lite czy warstwowe? Jeśli chcesz mieć piękną podłogę z dębu, która będzie służyć przez wiele lat, nie tracąc na wyglądzie i jakości, zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Jeżeli marzy Ci się luksusowa, ciepła i trwała podłoga z drewna musisz wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje desek proponowanych przez producentów podłóg.

Deska podłogowa dębowa robiona jest w wersji litej oraz trójwarstwowej. Deska lita jest w całości wykonana z jednego kawałka surowca. Deski lite po ułożeniu tworzą jednolitą powierzchnię. Można wykonać z nich parkiet, mozaikę, jak i klasyczną podłogę z desek. Deska lita (comfortplus) nadaje się do wielokrotnego cyklinowania. Należy jednak pamiętać, że deski stworzone z jednolitego materiału są podatne na mikroklimat jaki panuje w pomieszczeniu, dlatego mogą się odkształcać i wysychać na całej swojej powierzchni. Z kolei deski warstwowe (zazwyczaj trójwarstwowe) są budowane w taki sposób, iż zewnętrzna warstwa z drewna ma grubość kilku mm. Kolejne warstwy wykonane są z innego rodzaju drewna bądź ze sklejki. Warto wiedzieć, że deski warstwowe można wykorzystać na ogrzewanie podłogowe.
człowiek

Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Należy też zwrócić uwagę, iż deska podłogowa dębowa (przeniesiony tutaj) może być wykończona na wiele sposobów – lakierowana, olejowana, farbowana, szczotkowana, itd. Różna może być także szerokość oraz grubość desek. Poza tym są dwa sposoby układania desek – zgarnij rabat na strugarka wyrówniarka http://www.mardrew.pl/mk,55,wyrowniarki.html – podłogowych – na klej bądź pływająco. Wszystko to musimy uwzględnić przy wyborze desek, tak aby podłoga była dopasowana do pomieszczenia, jak i oczekiwań przyszłych lokatorów.

Wybierając podłogę z drewna możemy sobie pozwolić nawet na drogą podłogę z egzotycznego drewna, jednakże największą popularnością cieszy się deska podłogowa dębową, która dostępna jest w przystępnej cenie, a równocześnie wyróżnia się dobrą wytrzymałością i wysokimi walorami estetycznymi. Bowiem dąb jest bardzo odpornym drewnem, posiada piękne słoje oraz przyjemna barwę.