Kupujemy własne m – zobacz na co trzeba wiedzieć

Jak stać się właścicielem czterech kątów? Od kogo kupić? Jakie dokumenty załatwić? Skąd wziąć pieniądze? Przeczytajcie .
Możliwości zdobycia wytęsknionych czterech kątów jest kilka. Możesz zakupić nowiuteńkie mieszkanie czy też używane, starać się o lokal poprzez gminę, zaadaptować poddasze.

Zależnie od tego, na co się zdecydujesz, będziesz musiał załatwić określone formalności oraz zgromadzić konieczne na to środki. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkanka, aby mieć pełne przekonanie, iż dobrze ulokujesz swoje pieniądze.

dom

Źródło: pixabay

Nowiuteńkie, jak spod igły. Podobne własne m ma wiele zalet. Po pierwsze, przez 2 lata od podpisania aktu notarialnego wszelkie felery wykonawca powinien usunąć za darmo. Prócz tego opłaty na fundusz remontowy będą przez dłuższy czas niskie. Jednakże decyzja o kupnie nowiusieńkiego lokum niesie ze sobą istotne ryzyko. Możesz bowiem trafić na nieprawego dewelopera lub spółdzielnię – stracisz nerwy, a niekiedy także fundusze. Jak się tego ustrzec? Wykorzystaj nasze porady.

Kiedy budujesz z deweloperem najlepiej selekcjonuj duże firmy, jakie od lat istnieją na rynku. To pewnego rodzaju gwarancja, że i twa inwestycja dojdzie do skutku. Jeżeli deweloper jest mniej znany, powinieneś sprawdzić jego wiarygodność. W jaki sposób to uczynić? W rozmowie z nim poproś o adresy osiedli, jakie postawił. Obejrzyj je, porozmawiaj z lokatorami. Dowiedz się, czy są zadowoleni z wykonanych robót, czy były jakieś problemy w trakcie budowy. Poszukuj także informacji o nim na forach internetowych, np. wpisując domy na sprzedaż w okolicy Wrocławia. Zapytaj wykonawcę, czy przedsiębiorstwo ma Certyfikat Dewelopera – http://mtproject.pl/. O jakości przedsiębiorstwa może również świadczyć przynależność do jednej z organizacji zawodowych.

Kiedy już wybierzesz konkretnego dewelopera, spytaj go czy: ma tytuł prawny do działki, na jakiej chce stawiać budynek. Poproś o pokazanie wypisu z ewidencji gruntów. Dzięki nim ustalisz numer parceli – identyczny powinien się znaleźć w zaświadczeniach potwierdzających prawo dewelopera do parceli: akcje własności czy użytkowania wieczystego. Jeśli ustalisz numer parceli, możesz w wydziale ksiąg wieczystych przeczytać, kto faktycznie jest jej właścicielem oraz czy parcela nie jest obciążona hipoteką.

Zarówno umowa przedwstępna, jak także ostateczna, które podpisujesz z deweloperem, muszą być zawarte w postaci aktu notarialnego. Często jednak firma proponuje zawarcie przedwstępnej umowy jedynie na piśmie. Nie zgadzaj się na to!. Taka umowa jest nieważna i w razie sporu z deweloperem sąd jej nie uzna. Teraz już możesz usiąść wygodnie w fotelu, po czym wbić w przeglądarkę zwrot: domy na sprzedaż we Wrocławiu – http://mtproject.pl/about.