Jak odmienić zwykłą ścianę?

Dekorowanie ścian we wnętrzach jest zwyczajem, który znany jest praktycznie od zawsze. Ozdoby te mogą być różnych rozmiarów i z rozmaitych tworzyw. Mogą również pełnić funkcje wyłącznie dekoracyjne lub praktyczne. Rola praktyczna będzie polegała na zasłonięciu zniszczonego czy w inny sposób źle wyglądającego miejsca na ścianie. Typowymi dekoracjami ścian, które nadal spotyka się w wielu domach, są obrazy. Są więc prace artystów klasycznych i ich reprodukcje, jak również wytwarzane na skalę masową malowidła przedstawiające rośliny czy widoki.

Fototapety

Niektórzy ludzie wykonują także zdjęcia swojej rodziny i ozdabiają nimi ściany. Przy aktualnym poziomie technologii wykonalne jest wywołanie właściwie każdej fotografii w wybranym formacie. Do wyboru są także rozmaite rodzaje papieru, matowego i z połyskiem. Do rozwiązań o charakterze nowoczesnym zaliczają się też takie elementy jak ścienne fototapety.

Stosowanie tapet

Jednym ze znanych rodzajów ozdób na ściany są również tapety. Kładzenie tapet nie jest czynnością skomplikowaną i każdy powinien sobie z tym poradzić. Wybór elementów tego typu jest bardzo duży, tapety są do kupienia w każdym sklepie z elementami wystroju wnętrz. Aktualnie jednak często rezygnuje się z tapet. Jest tak dlatego że tapety zazwyczaj nie pasują już do nowoczesnych wnętrz i czasami kojarzą się ze złym gustem. Z drugiej strony jednak w pomieszczeniach o wystroju w dawnym stylu tapety mogą być strzałem w dziesiątkę, w szczególności te o motywach kwiatowych. W wielu wnętrzach można jeszcze spotkać tapety, szczególnie w pokojach dziecięcych, w których najlepsze są tapety z wizerunkami zwierząt czy bohaterów bajkowych.

Fototapety

Stosunkowo niedawno wprowadzonym rozwiązaniem jest używanie fototapet. Są to zdjęcia wydrukowane na bardzo dużych formatach, za pomocą których można udekorować całą ścianę w pomieszczeniu. Fototapety mogą przedstawiać praktycznie wszystko, od krajobrazów i widoków metropolii aż po auta. Poza tym istnieje możliwość uzyskania gotowej fototapety z wybranym przez klienta własnym zdjęciem. Fototapety najczęściej można spotkać we wnętrzach w stylu nowoczesnym, a także w różnego rodzaju restauracjach czy barach. Interesującym rozwiązaniem może być również zastosowanie fototapet w 3D.