Zaplanuj budowę domu

Budowanie swojego domu to ciężka sprawa. Bardzo dużo formalności, użytych materiałów budowlanych i wydanych pieniędzy. Nie musi to jednak być tak męczące, jeżeli odpowiednio wcześniej rozplanujemy swoje działania. W tekście zamieszczamy kilka pomocnych wskazówek.

house-147938_640Koszty należy zaklasyfikować do jednej z czterech głównych grup. Pierwsza to stan zerowy, który obejmuje wszystkie roboty ziemne, fundamenty, ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także stropy pod linią gruntu oraz schody i izolacje. Druga grupa – tzw. stan surowy otwarty, w skład którego zaliczają się ściany nośne, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także szkielet dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą stolarki okienne oraz drzwi. Czwartym, najbardziej kosztownym elementem budowy domu są prace wykończeniowe. Będą to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy.|

Ekipa budowlana to pierwsza sprawa. Kiedy już mamy dom w stanie surowym musimy go naturalnie wykończyć. Często bywa tak, że wybrana przez nas ekipa na tego rodzaju sprawach także się zna, ale zwykle musimy poszukać drugiej, specjalizującej się w pracach wykończeniowych. Podobnie jak z budowlanką, jeżeli chodzi o remonty Wrocław obfituje w odpowiednie firmy. Oczywiście wybierać tego rodzaju specjalistów trzeba równie bacznie, co firmę stawiającą mury. Niczego nie chcemy mniej, niż, żeby okazało się po fakcie, że ilość desek podłogowych została nieodpowiednio obliczona, podłogi są pofalowane i inne takiego rodzaju „atrakcje”.

Sporym uproszczeniem będą gotowe projekty domów, które bardzo często uwzględniają koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zainteresować się gotowymi projektami między innymi właśnie z tego powodu. Średni koszt kupna gotowego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo wydane, dlatego, że pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie zawierał nasz, wymarzony dom.