Co to jest pellet, jak on powstaje i w jaki sposób wybrać ten najlepszy?

Pelet to niezwykle popularne obecnie małe granulki, które okazale pachną drzewem. Pellet jest materiałem, który posiada bardzo dużo zalet. Jest niezbyt ciężki, łatwy w przechowywaniu oraz w transporcie.

akt - mieszkania

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
zamek

Autor: Bella Linea
Źródło: Bella Linea
Jest też bardzo wygodny przy wykorzystywaniu. Jednak jego najważniejszą zaletą jest efektywność, która skutecznie konkuruje z tego typu paliwami jak choćby węgiel, ekogroszek czy gaz. Do produkcji peletu można wykorzystywać niemalże jakikolwiek rodzaj roślin, jednak najbardziej kaloryczne są trociny wywodzące się z drzewa, wióry czy też ścinki.

Jeśli masz ochotę zgłębić więcej faktów na to zagadnienie – polecam przeczytać (https://kraktrans.com/czytaj/transport-mebli.html) wszystko, co Cię fascynuje na zbliżony temat.

Wykonuje się go za pomocą maszyn o nazwie prasy granulacyjne. Popularnym produktem jest pelet barlinecki, który składa się w 30% z trocin liściastych i w 70% z trocin iglastych. Wytwarzanie polega na osuszeniu i rozdrobnieniu surowca. Następnie ociepla się go tak, aby lignina (czyli fundamentalny składnik drewna) rozpoczęła przypominać swoją konsystencją klej. Później gorąca masa złożona z celulozy oraz cząstek wymienionej ligniny, zostaje poddawana granulacji.

Droga

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com

Końcowym towarem opisanego systemu jest pelet, zatem małe granulki o długości paru centymetrów oraz średnicy ok. 6-8 mm. Jego typową cechą jest niewielka objętość popiołów czy też wilgoci (ok.: 6-10%). Ponadto pellet posiada relatywnie duże cechy energetyczne. Co ważne, tego typu bryłki wykazują zerową emisję dwutlenku węgla, więc są produktem ekologicznym. Aby mieć gwarancję, że wybrany przez nas pelet jest najlepszej jakości, trzeba sprawdzić czy ma on certyfikat DIN Plus.

Wspomniana prasa granulacyjna jest natomiast złożona z zespołu roboczego, matrycy oraz dwóch rolek. Średnica wewnętrzna matrycy wynosi od ok. 200 do 1000 mm. koszt takiego narzędzia to kilka tysięcy zł – zależnie od wielkości i wersji urządzenia.