Którą kupić lampę? Dzisiejsze oświetlenie wnętrza.

Lampy, to pierwiastek aranżacji wnętrza, jaki w najwyższym stopniu zasługuje na miano wielofunkcyjnego. Ma on za obowiązek oświetlić pomieszczenie, ozdobić go, utworzyć przyjemny nastrój, wydobyć strukturę ścian i także skorygować proporcje pomieszczeń. Jak mądrze oświetlić wnętrze i na co zwracać uwagę przy nabywaniu lampy?

W stosunku do wystroju wnętrza jesteśmy w stanie zdecydować się na oświetlenie standardowe, czyli szablonowy żyrandol, bajkowo kolorowe klosze czy lampy zaskakujące niebanalnym wzornictwem. Pamiętajmy jednak, że optymalne oświetlenie nigdy nie znaczy najjaśniejsze, jedynie dostrojone do wymagań poszczególnych stref w miejscu zamieszkania.cięcie (zobacz tu)

nooczesna lampa

Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

Innego typu oświetlenie nowoczesne będzie potrzebne do biura a inne do łazienki. W miejscach, w których najwięcej czasu spędzamy w trakcie dnia, bierzmy też pod nacisk przystępność naturalnego światła. Rozmieszczenie oświetlenia naczelnego i kinkietów najrozsądniej zaplanować na początkowym etapie remontu – dzięki temu unikniemy późniejszego kucia ścian, aby schować w nich kable. Kiedy natomiast punktów świetlnych przewidzimy za mało, nic przegranego. Jesteśmy w stanie się ratować lampami podłogowymi (nowoczesne lampy sufitowe (czytaj więcej) świetnie się z nimi zestawiają), małymi podręcznymi oraz ściennymi podłączanymi do kontaktu.

Niezależnie od tego w jakim momencie zdecydujesz się na świetlną rewolucję, wykorzystaj „architektoniczne” opcje lamp. Na małym metrażu znacznie lepsze od środkowo umieszczonego żyrandola jest zamocowanie wielu różnych lampek „rozrzuconych” po całym wnętrzu, od okazji da się przyozdobić je tworząc np. oświetlenie świąteczne (czytaj więcej). Przy nabywaniu warto zwrócić uwagę na maksymalną moc żarówki.

oświetlenie łazienki

Autor: Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com

Znaczący jest także sposób konserwacji, ponieważ nowoczesne lampy sufitowe są stosownie przystosowane dla osób lubiących porządek (powłoka zapewnia lepsze mycie ubrudzeń i ścieranie z kurzu).

Kupując nowoczesne lampy sufitowe jesteśmy w stanie całkiem odmienić pomieszczenie, w którym będą się one znajdować. Możemy tak samo powiększyć czy też pomniejszyć przestrzeń, jak i także nadać mu odpowiedni klimat. Jedyne co wystarczy zrobić, to dobrać trafny model.