Jak możemy usunąć wilgoć w domu?

Mnóstwo osób boryka się z kwestią wilgoci występującej w mieszkaniu. Jednym ze sposobów na danie sobie rady z za dużą wilgotnością w pomieszczeniach jest wprowadzenie odpowiedniej wentylacji.

wilgoć w mieszkaniu

Autor: Dawid Cedler
Źródło: http://www.flickr.com
W niniejszym artykule sugerujemy, na co należy zwracać uwagę.
Krótkotrwale utrzymująca się większe zawilgocenie powietrza jest oczywiście naturalne oraz jest wywołane tym, że zwyczajnie użytkujemy dany lokal. Jednak w dłuższym czasie wilgotność może także powodować rozwój szkodliwych pleśni oraz grzybów. Żeby unikać tego typu rozwoju wypadków, wystarczy czasami jedynie zatroszczyć się o odpowiednią wentylację w mieszkaniu. Wilgoć w mieszkaniu kuriozalnie może pojawić się wtedy, kiedy dokonamy zamiany przykładowo stolarki okiennej albo zrobimy inne zmiany, np. docieplenie budynku. Jest tak z tego powodu, że pozbywając się nieszczelnych elementów, powodujemy także, że na wierzch „wychodzą” zakryte dotąd problemy z układem wentylacyjnym.
Mogłyby prowadzić przykładowo do parowania szyb, zaduchu czy też nawet w pewnych przypadkach pojawiania się grzybów na ścianach. Nim jednak będziemy przystępować do likwidacji efektów wystąpienia wilgoci, musimy poszukać i w następnej kolejności usunąć wszelkie przyczyny zawilgocenia. Punktem wyjścia właściwego obiegu powietrza w domu są naturalnie kratki wentylacyjne. Muszą one być usytuowane głównie w kuchniach, łazienkach, toaletach czy wszelkich pomieszczeniach bez okien. W miarę możliwości również w innych pomieszczeniach.

Kierując się stereotypowymi wytycznymi odnoszącymi się do budynków mieszkaniowych, ilości powietrza wymienionego w ciągu godziny powinna wynieść tyle, ile objętość całego mieszkania lub rusztowania w łodzi 30 metrów sześciennych przypadających na jakąkolwiek mieszkającą w domu osobę.