W jaki sposób można osuszyć zbyt wilgotne pomieszczenia?

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach jest sporym problemem i męczy wielu osób. Zawilgocone ściany to częsta przyczyna powstawania pleśni oraz grzybów.
Wilgotne ściany to również nieco większe wydatki ogrzewania domu, zwłoki przy robotach remontowo-budowlanych czy też przykry zapach.

osuszacze

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Na szczęście ten problem można by w bardzo prosty sposób rozwiązać poprzez kupno odpowiedniego osuszacza powietrza. Przykładowo osuszacze kondensacyjne swą konstrukcją przypominają trochę lodówkę lub klimatyzator. Do skraplania wody wykorzystują efekt rosy, zatem fakt, że woda może się skraplać na powierzchniach zimnych. Najważniejsze elementy takiego osuszacza kondensacyjnego to sprężarka nazywana również jako kompresor, 2 powietrzne wymienniki ciepła, jakie przypominają nieco z wyglądu chłodnicę, przy czym odróżniają się funkcjonalnością (chłodnica chłodzi, zaś sprężarka grzeje). Następną częścią jest wentylator.
Taki układ chłodniczy urządzenia jest hermetyczny w przeciwieństwie do klimatyzacji samochodowej i nie trzeba tam uzupełniać czynnika. Jedynie co jest konieczne w trakcie użytkowania osuszacza jest czyszczenie filtra powietrza. Osuszacz kondensacyjny charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością w niewielkim zakresie temperatury oraz wilgotności.

Absorbujący tekst? Jeśli takie jest Twoje zdanie, to spójrz również na podobne wpisy zawierające zbliżone zagadnienia – one bez reszty Cię pochłoną.

Najkorzystniej sprawdzają się one w dużej wilgotności powietrza, która może wynieść ponad 80% i przy temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Poniżej tych wartości wydajność tego typu przyrządu jest o wiele mniejsza od znamionowej.

Dla przykładu jeśli zakupimy osuszacz o wydajności 50l/24h przy 30C oraz 80% RH, to jego wydajność przy 25 stopniach Celsjusza i 60% wilgotności, mogłaby wynosić ok. połowę znamionowej wartości. Osuszacze kondensacyjne nie podgrzewają powietrza tak bardzo jak adsorpcyjne.